על הקשר בין דיכאון לבין השמנה

על הקשר בין דיכאון לבין השמנהדיכאון היא הפרעה פסיכיאטרית שכיחה מאוד, אך בשפת העם המונח דיכאון מתאר לא אחת מצבים של עצבות וייאוש שאינם מהווים פתולוגיה פסיכיאטרית של ממש.

למרות שמדובר על בעיה נפשית או רגשית, הרי שבדומה לבעיות רגשיות ונפשיות רבות אחרות, גם הדיכאון משפיע במידה רבה על הגוף. אמנם בדרך כלל אנחנו נוטים לקשר את הדיכאון להימנעות מאכילה ולאובדן לא רצוני של משקל, אך במקרים רבים הדיכאון עלול להוביל גם לאכילה מופרזת ולהשמנה.

הניסיון למלא את החלל

האכילה המופרזת בעקבות דיכאון נובעת בדרך כלל מניסיון עקר למלא את החלל הרגשי באוכל. הטשטוש של הגבול בין הנפש לבין הגוף בא לידי ביטוי באכילה שאמנם ממלאת את הקיבה, אך לעולם לא מסוגלת למלא את הנפש הפגועה או הפצועה. מאחר והאוכל מהווה מעין משכך כאבים רגשיים זמני, הרי שלעתים הניסיון ליהנות מההקלה הזמנית הופך לפתולוגי והאכילה המופרזת הופכת למושרשת וקבועה ואף פתולוגית.

הסיפוק המידי

אחד התסמינים של הדיכאון הוא איבוד עניין בתחומים שבעבר היו אהובים. כך למשל אנשים שבעבר היו חברתיים מאוד, הופכים לסגורים מאוד ונמנעים ממפגשים חברתיים וכן במקרים רבים מאוד התחביבים האהובים נזנחים לאנחות. בעקבות זאת נוצר חלל גדול גם בלוח הזמנים וגם בנפש, שלרוב משאיר הרבה מקום לעיסוק באוכל ולאכילה.

בעידן המודרני האוכל נגיש מאוד ועל מנת לאכול ארוחות גדולות אין אפילו צורך לצאת מהבית. כל מה שצריך לעשות זה רק להזמין הביתה אוכל ממסעדה, בית קפה או ממסעדות מזון מהיר ותו לא. כפי שאתם מבינים, היכולת להזמין אוכל באינטרנט מבלי לבוא במגע עם איש ומבלי לצאת מהבית מתאימה לתסמיני הדיכאון כמו כפפה ליד.

הצורך בקבלת טיפול

מאחר והאכילה המופרזת הנובעת מהדיכאון לא רק שלא מביאה לפתרון הבעיה אלא עלולה אף להביא להחמרה שלה ולהתפתחות של בעיות רבות נוספות, הרי שישנה חשיבות עליונה לגשת לטיפול נפשי במצבי דיכאון.

הטיפול הנפשי יכול לסייע להפחית את מידת החומרה של הדיכאון אם באמצעות שיחות טיפוליות ואם באמצעים תרופתיים והצורך לאכול ללא הכרה יכול לפחות. בנוסף לכך, מומלץ לשלב במערך הטיפולים גם טיפול תזונתי או כירורגי, כמו למשל ניתוח שרוול.

כל עוד האדם שסובל מדיכאון לא יפנה לטיפול בבעיה המקורית ממנה הוא סובל, הרי שלא ניתן יהיה לנתק את הקשר בין הדיכאון לאכילה המופרזת. לפיכך, הטיפול צריך לגעת בשתי הנקודות הנ"ל – המקור לדיכאון והקשר הנוצר בין הנפש לבין הרעב או האכילה המופרזת.

הסכנות שבאכילה מופרזת כתוצאה מדיכאון

הסכנה שבאכילה מופרזת כתוצאה מדיכאון היא סכנה כפולה. בראש ובראשונה הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהאכילה המופרזת אינה תורמת לפתרון הבעיה ולפיכך הדיכאון יכול להפוך במהלך הזמן לקשה יותר וקבוע יותר. מעבר לכך, האכילה המופרזת בעקבות הדיכאון עלולה להוביל להתפתחות של השמנה ולבעיות הנלוות להשמנה.

השמנה בעקבות נטילה של תרופות פסיכיאטריות לטיפול בדיכאון

בדרך הטיפול בדיכאון כולל שימוש בתרופות פסיכיאטריות שונות. לרוע המזל, תרופות אלו עשויות להוביל להתפתחות של תופעות לוואי מגוונות ביותר, כשבין היתר מדובר על השמנה. במקרים רבים הטיפול התרופתי נשאר ללא שינוי וזאת לאור שיקולי עלות תועלת, כלומר שקלול התועלת שבטיפול התרופתי לעומת הנזקים שהוא גורם.

גם במקרים האלו, בהם ההשמנה מתעוררת על רקע של טיפול תרופתי בדיכאון, חשוב לשלב במערך הטיפולים תזונאית קלינית. תזונאית קלינית יכולה לסייע למטופל לבנות תפריט מזין ובריא, ללמד אותו על הרגלי אכילה נכונים, לסייע לו להימנע מהשמנה ולהעניק לו כלים להתמודדות עם הרעב הגדול שהוא חש.

על פעילות גופנית כמזור לדיכאון