השמנה חברתית

השמנה חברתיתבעשורים האחרונים מגפת ההשמנה הולכת ומתפשטת והחוקרים בתחום אובדי עצות בנוגע למנגנונים המתחזקים את ההתפשטות המהירה שלה.

אחת לזמן מה אנחנו נחשפים למחקר חדש שבוחן את התופעה מאספקט שטרם נחקר עד כה, המנסה לשפוך מעט או על הנושא או לכל הפחות להאיר אותו באור חדש.

ככל הנראה התופעה מושפעת ממגוון רחב ביותר של גורמים ולא מגורם יחיד ובמאמר שלפניכם נפרט אודות גורם מעניין במיוחד, המספק הסבר מרתק לאופן שבו ההשמנה מתפשטת. כפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת, מדובר בגורם הסוציאלי.

מה היא השמנה חברתית?

במחקר שפורסם בבריטניה בשנת 2008, הציעו החוקרים גישה לא שגרתית בנוגע לאטיולוגיה של מגפת ההשמנה. רוב המחקרים שעוסקים באטיולוגיה של ההשמנה ובממדי התופעה, מנסים לספק הסברים פיזיולוגיים או התנהגותיים. כך למשל הדעה הרווחת כיום בקרב המומחים בתחום היא שהעלייה התלולה בשיעורי ההשמנה בעולם המתועש היא תוצאה של אכילת יתר, בדגש על צריכה של מזון מהיר ואורח חיים יושבני המאופיין בהיעדר פעילות גופנית.

במחקר הבריטי לעומת זאת, ניסו החוקרים לספק הסבר סוציאלי לתופעה. לפי החוקרים, נראה כי תת המודע, הנאלץ להתמודד עם הלחץ החברתי, הוא הוא האחראי להתרחבות היקף המותניים של הפרטים בחברה. לפי הממצאים של המחקר הבריטי, ההשפעה על האדם משמעותית יותר והנטייה להשמין חזקה יותר, ככל שמספר האנשים הסובלים מהשמנת יתר בסביבתו הקרובה גבוה יותר.

השמנת יתר כנגיף מדבק

לפי החוקרים שערכו את המחקר, במהלכו נבדקו כשלושים אלף בני אדם על פני חמישה עשורים בעשרים ותשע מדינות אירופאיות, השמנת היתר יכולה להתפשט כמו מחלה ויראלית. לדבריהם קל יותר להיות אדם שמן בחברה הסובלת משכיחות גבוהה של השמנת יתר. מצב זה נקרא לפי החוקרים "השמנה חקיינית" הבאה לידי ביטוי בניסיון לא מודע לעמוד בקצב ההשמנה של הסביבה הקרובה.

לפי פרופסור אוסוולד מאוניברסיטת וורוויק באנגליה (שערך את המחקר בשיתוף פעולה עם פרופסור דיוויד בלנשפלאואר מהוועדה למדיניות כספית של ה- Bank of England), אין ספק שהצריכה הקלורית עלתה בצורה משמעותית בעשורים האחרונים, אך עובדה זו לא מספקת הסבר בנוגע לגורמים לצריכה המוגברת ולעלייה בשיעורי ההשמנה. החוקרים גילו למעשה שהמשקל של האנשים בסביבה הקרובה משפיע מאוד על הדימוי העצמי של אנשים שמנים.

כך לדוגמה ככל שיותר אנשים שסובלים מהשמנת יתר מתחרים מול האדם השמן על סטטוס, מקומות עבודה או בני זוג, כך הוא יחשיב את עצמו כשמן פחות. לטענת אחד ממשתתפי המחקר, כאשר הוא שם לב שהשכן שלו מעלה במשקל, הוא מרגיש שגם הוא יכול להשמין כיוון שהוא כבר לא צריך לשמור על הגזרה כדי להתחרות בו. כפועל יוצא מכך ניתן להבין כי ככל שההשמנה נהיית רווחת ומקובלת יותר, כך הסיכוי של הפרטים בחברה להשמין, גבוה יותר בהתאמה.

קראו עוד: ניתוח מעקף תריסריון