מהם היתרונות הבריאותיים של כוסמת?

מהם היתרונות הבריאותיים של כוסמת?הכוסמת היא צמח עשבוני השייך מבחינה בוטנית למשפחת הארכוביתיים שמקורו במזרח אסיה, כשנכון להיום מתרכז עיקר הגידול של הכוסמת בסין וברוסיה. החלק שאנו אוכלים בצמח הוא למעשה הזרעים, העשירים במיוחד בסלניום, אבץ וברזל.

רבים בקרב הציבור הרחב נוטים לבלבל בין הכוסמת לבין הכוסמין ולכן זהו אולי המקום לציין כי אין בין שני הצמחים כל קשר, שכן הכוסמין הוא למעשה דגן בדיוק כמו חיטה או שיבולת שועל לצורך העניין ואילו הכוסמת כפי שציינו, לא שייכת למשפחת הדגניים מבחינה בוטנית אלא למשפחת הארכוביתיים.

כיצד משתמשים בכוסמת לצורכי מאכל?

בכוסמת ניתן לעשות מגוון רחב ביותר של שימושים מבחינה קולינרית. כך לדוגמה במערב צרפת נעשה שימוש אינטנסיבי יחסית בקמח המיוצר מזרעי הכוסמת ואילו במזרח אירופה משתמשים בכוסמת לצורך הכנת דייסה מלוחה, הנקראת קאשה. ביפן משתמשים בכוסמת לצורך הכנת אטריות הסובה המפורסמות ובאיטליה הכוסמת משמשת להכנת סוג מיוחד של פסטה הנקרא פיצוקרי (Pizzoccheri).

מעבר לכל זה שניתן גם לייצר מכוסמת בירה מיוחדת במינה. כך למשל מייצרים כיום בירה מיוחדת מכוסמת במבשלת מידן, הממוקמת באזור כרמיאל, המתאימה עבור הסובלים מצליאק, או עבור אלו הנמנעים מגלוטן באופן כללי מטעמים כאלו או אחרים.

מה הם הערכים התזונתיים של כוסמת?

להלן הערכים התזונתיים של מאה גרם כוסמת מבושלת קלויה:

  • 92 קלוריות, 3.38 גרם חלבונים, 19.94 גרם פחמימות, 0.62 גרם שומנים, 76.64 גרם מים ו-2.7 גרם סיבים תזונתיים.
  • ויטמינים – ויטמין B1 (תיאמין) – כ 0.04, ויטמין B2 (ריבופלבין) – כ 0.039 מ"ג, ויטמין B3 (ניאצין) – כ 0.94 מ"ג, ויטמין B9 (חומצה פולית) – כ 14 מק"ג, ויטמין B5 – כ 0.359 מ"ג, ויטמין B6 – כ 0.077 מ"ג (סך הכול 1.539 מ"ג ויטמינים מקבוצה B), ויטמין K – כ 1.9 מק"ג וויטמין E – כ 0.09 מ"ג.
  • מינרלים – 88 מ"ג אשלגן, 0.61 מ"ג אבץ, 70 מ"ג זרחן, 51 מ"ג מגנזיום, 0.8 מ"ג ברזל, 4 מ"ג נתרן ו-7 מ"ג סידן.

היתרונות הבריאותיים של כוסמת

לכוסמת יש מספר יתרונות בריאותיים בלתי מבוטלים לפניכם 6 יתרונות בריאותיים בולטים:

  1. הכוסמת עשירה מאוד בסיבים תזונתיים
  2.  מסייעת בספיחת כולסטרול מהמזון
  3. הכוסמת מאטה את קצב ספיגת הגלוקוז מהמזון לדם
  4. משפרת את תפקוד של מערכת העיכול ומסייעת למיצוק הצואה.
  5. הכוסמת מכילה מגוון רחב של ויטמינים ונוגדי חמצון
  6.  מסייעת להאטת תהליכי ההזדקנות ולמניעת הנזקים של הרדיקלים החופשיים או הארסן שבאורז.

אחד היתרונות המשמעותיים של הכוסמת בא לידי ביטוי בכך שהיא ניתנת לאכילה גם בקרב הסובלים מצליאק, שכן היא לא מכילה גלוטן. בשל כך ובשל העלות הנמוכה שלה, מדובר בתחליף מצוין לחומרי גלם ממשפחת הדגניים ובפתרון המושלם עבור חולי הצליאק הזקוקים לתוספת פחמימה לצד המנה העיקרית, שלא מכילה גלוטן.

הכוסמת גם ידועה כבעלת תכונות שגורמות לחימום הגוף ולפיכך מצוינת להכנת ארוחות חמות בחודשי החורף הקרים וכפי שציינו, ניתן להתקין ממנה מגוון רחב ביותר של מנות במגוון רחב ביותר של אופנים.

על דיאטה המבוססת על כוסמת ויתרונותיה