שמן קנולה

שמן קנולהשמן קנולה הוא שומן שמופק מהזרעים של צמח הנקרא לפתית, צמח עשבוני השייך מבחינה בוטנית למשפחת המצליבים (בעברית נקרא צמח הלפתית גם כרוב הנפוס).

כבר בסוף המאה התשע עשרה בוצעו ניסיונות שונים להפיק שמן מזרעי הלפתית, אך רמת החומציות הגבוהה של השמן ובעיות שונות שהתגלו בניסיונות הראשונים לייצר שמן זה הובילו לכך ששמן קנולה לא נחל הצלחה בתעשיית השמנים העולמית.

בקנדה, השמן יוצר באופן קבוע החל משנת 1936, למרות הבעייתיות הרבה שבו אך היה זה רק לקראת סוף שנות השישים, כאשר בא לעולם שמן הקנולה המוכר לנו כיום. השמן נוצר מהכלאה של מספר זנים של צמח הלפתית, ראשי התיבות של המילה קנולה הם Canadian Oil, Low Acid וכיום הוא נחשב לשמן הבישול הפופולארי ביותר בעולם.

ערכים תזונתיים של שמן קנולה

במאה גרם של שמן קנולה ניתן למצוא קרוב ל- 900 קלוריות, מאה גרם שומנים שמתוכם פחות משמונה גרם הם שומן רווי ופחות מחצי גרם שומן טראנס. כמו כן, ניתן למצוא במאה גרם שמן קנולה: ויטמין E – יש  17.46 מ"ג, ויטמין K – יש  71.3 מק"ג, חומצות שומן רב בלתי רוויות – יש 28.1 גרם, חומצת שומן אומגה 3 – יש 9.1 גרם וחומצת שומן אומגה 6 – יש 19 גרם.

היתרונות הבריאותיים של שמן קנולה

שמן קנולה נחשב לשמן ייחודי ביותר הודות להרכב חומצות השומן שלו. כך למשל מדובר על השמן שמכיל את האחוז הנמוך ביותר של שומן רווי (מחצית מכמות השומן הרווי שניתן למצוא בשמן זית). בנוסף לכך, מחצית מחומצות השומן בשמן קנולה הן חומצות שומן חד בלתי רוויות וכן בשמן קנולה יש מחצית מכמות חומצות השומן הרב בלתי רוויות הנמצאת בשמן תירס. אם לא די בכך, הרי ששמן קנולה מכיל כמויות גבוהות יחסית של חומצת שומן אומגה 3.

צריכה קבועה של שמן קנולה לא משפיעה על רמת ה- HDL בדם, אך בהחלט מביאה לירידה בערכי ה- LDL, באופן זהה לצריכה קבועה של שמן זית. בשל התכולה הגבוהה של חומצות השומן החד בלתי רוויות, שמן קנולה נחשב לעמיד יותר בפני נזקי החמצון בהשוואה לשמן תירס או שמן סויה, אך אינו עמיד כמו שמן הזית.

השימוש בשמן קנולה

בשמן קנולה ניתן לעשות מגוון רחב ביותר של שימושים כשבין היתר ניתן להשתמש בו לצורך תיבול של סלטים, לטיגון בשמן עמוק, לצלייה, שימון תבניות אפייה ועוד.

עם זאת, למרות שמדובר על שמן בעל תכונות איכותיות מאוד בהשוואה לשמנים אחרים, יש לזכור כי בסופו של דבר מדובר על מוצר מזון בעל ערך קלורי גבוה מאוד. לפיכך, יש להקפיד על צריכה של שמן קנולה במשורה, בהתאם לתפריט היומי. בכפית של שמן קנולה ניתן למצוא 45 קלוריות, קחו זאת לתשומת לבכם.