דיאטת Noom – אוכלים לפי צבעים

מה דעתכם על הרעיון שכדאי לאכול לפי צבעים? מפתחי דיאטת נום (Noom) המצליחה פיתחו דיאטה השואפת להפוך את אורח דיאטת Noom - אוכלים לפי צבעים החיים הנכון והבריא, לאפשרי. בין יתר מאפייני השיטה, שאותה נסקור להלן, קיים הרעיון של חלוקת מאכלים שונים לפי צבעים. יתכן שזכור לכם הקמפיין שהושק לפני שנים מספר, ששם לעצמו מטרה לעודד אנשים לאכול ירקות ופירות במגוון צבעים. ההנחה שלצבעים השונים מותאם ערך תזונתי ייחודי נבדקה ונמצאה נכונה. אך בל נטעה, דיאטת נום אינה קשורה לכך בשום מובן. המאכלים השונים מקושרים לצבעים שונים אדום – צהוב – ירוק, מתוך תפיסה של "צפיפות קלורית". נסביר איך הדברים עובדים.

 

מאכלים בצבעי הקשת ובהתאם לצפיפות קלורית

מפתחי דיאטת Noom דוגלים באורח חיים נכון, שמשמעותו הורדה קבועה במשקל, לאורך זמן ותוך שמירה על אכילה נבונה. על מנת להפוך את המטרה לישימה עבור הציבור הרחב, חולקו כל המאכלים לקטגוריות הבאות.

  • קטגוריית המאכלים האדומים – כוללת מאכלים בעלי צפיפות קלורית גבוהה. כלומר, לכל יחידת משקל נתונה, תורמים המזונות הללו כמות קלוריות נכבדה. אלה מזונות יחסית דחוסים שצריכים להיכלל בתפריט היומי בצורה מתונה.

קטגוריה זאת כוללת:  בשר אדום, משקאות עתירי קלוריות, ממרחים שומניים כגון טחינה, אבוקדו, חטיפים, עוגות ושאר קינוחים.

  • קטגוריית המאכלים הצהובים – כוללת מאכלים בעלי צפיפות קלוריות בינונית. אלה מאכלים שמותר לצרוך מהם כמות ניכרת יותר והם מענקיים ערכים תזונתיים יותר משמעותיים.

המאכלים בקטגוריה זו כוללים למשל מזונות עתירי חלבון, דגים, בשר פחות שמן, מרבית סוגי הקטניות, פחמימות שונות, מוצרי חלב בעלי תכולת שומן מסוימת (לא בגרסתם עתירת השומן) ועוד.

  • קטגוריות המאכלים הירוקים – זוהי הקטגוריה של המזונות שעל פי הדיאטה צריך להרבות באכילתם. כמחצית מהקלוריות היומיות יגיעו מהמאכלים הללו, שמוגדרים כבעלי צפיפות קלורית נמוכה. כלומר, לכל יחידת משקל, תרומה נמוכה של קלוריות במקביל לתכולת ויטמינים ומינרלים כמו גם סיבים תזונתיים.

בקטגוריה זו נכללים מרבית סוגי הירקות והפירות, מזונות מלאים על בסיס קמח מלא או דגנים, מוצרי חלב רזים מהווים דוגמאות למאכלים הירוקים.

דיאטת Noom מותאמת לכם אישית גם באפליקציה

חלוקת המאכלים לפי צבעים מהווה בסיס של הדיאטה המדוברת. אך מעבר לרעיון הנחמד, מדובר למעשה על חלוקה למאכלים בריאים יותר לעומת בריאים פחות, שנהוגה גם בדיאטות קלסיות ומאוד וותיקות. אז איפה כאן החידוש? שיטת נון להפחתה במשקל עושה שימוש בתהליך ליווי אישי, המבוסס על אפליקציה. זהו שירות בתשלום (חינם לתקופה זמנית, להתנסות). לאחר הרשמה, מתבקש כל משתתף למלא שאלון שעוזר לבנות תכנית דיאטה אישית. התכנית מתבססת בין היתר על משקל נוכחי, על המשקל הרצוי ועל קצב ההפחתה שבו מעוניינים.

יש לציין כי האפליקציה לא מאפשרת להגדיר דיאטה לא בריאה, המבוססת על מעט מדי קלוריות מתוך רצון להוריד במשקל במהירות. האידיאל, על פי מפתחי השיטה הוא הפחתה הדרגתית ושמירה על אורח חיים בריא בצורה מתמשכת וקבועה. האלגוריתם של האפליקציה בונה תוכנית אישית, להרזיה בריאה בשיטת "צבעי הרמזור" שאותה הזכרנו.

מאמני תזונה ותמיכה קבוצתית לחברים שעושים דיאטת Noom

דיאטת נון מבוססת על רעיונות מדעיים ותזונתיים, אך רותמת לצורך היישום את כלי העידן הדיגיטלי. הנרשמים מקבלים תמיכה וייעוץ ממאמני תזונה בשילוב כלים דיגיטליים שמסייעים לאורך כל הדרך. אך לצד החדשנות, שואבת השיטה גם רעיונות עתיקי יומין, של מעקב אישי ורישום של הרגלי התזונה. עם הזמן, התווספו לאפליקציה מאפיינים שנועדו להעניק מוטיבציה וחיזוקים. מתווסף כל העת מידע ומאמרים בנושאי תזונה ובריאות וכן הושקה רשת חברתית של המנויים. ברשת חברתית זאת ניתן לקבל תמיכה חברתית וטיפים מאחרים.