מהי השמנת יתר?

מהי השמנת יתר?השמנת יתר הוגדרה כמגפה של המאה ה-21 על ידי ארגון הבריאות העולמי. אמנם לא מדובר במחלה העומדת בפני עצמה, אך השמנת יתר היא בעיה בריאותית המגדילה את הסיכון לחלות במגוון רחב של מחלות ובאופן כללי מגדילה את הסיכוי לתמותה מוקדמת.

מה הם הגורמים להשמנת יתר?

השמנת יתר היא בעיה נפוצה מאוד המתפתחת כתוצאה ממגוון גורמים רחב. להלן כמה מהם על קצה המזלג:

  • אורח חיים יושבני – אורח החיים המאפיין את העידן המודרני, המתבטא בעיסוק מופחת בפעילות גופנית ובשעות רבות בהן אנו יושבים כמעט מבלי לזוז. ככול שנשרוף פחות קלוריות במהלך היממה, כך נמצא את עצמנו בסיכון גבוה יותר לסבול מהשמנת יתר.
  • תזונה לא נכונה – מן הסתם לתזונה היומיומית שלנו ישנה השפעה משמעותית במיוחד על הסיכוי שלנו לסבול מהשמנת יתר. בהקשר זה הגורמים המעודדים השמנת יתר הם ארוחות לא מסודרות ובשעות לא קבועות, תפריט הדל בסיבים תזונתיים ובפירות וירקות, תפריט עשיר בשומנים, נטייה לנשנושים, אכילה בהיסח הדעת ועוד. תזונה נכונה לסובלים מהשמנת יתר הינה קריטית ואי הקפדה עליה, עלולה לגרום למחלות מסכנות חיים.
  • תרופות ישנן תרופות שונות הגורמות להשמנת יתר, כשבעיקר מדובר בתרופות פסיכיאטריות שונות, אם כי ישנן גם תרופות שאינן פסיכיאטריות שעשויות להשרות השמנה כמו לדוגמה תרופות המכילות סטרואידים.
  • מחלות – לא אחת ההשמנה היא תוצאה של מחלה מסוימת או חוסר איזון הורמונלי. כך לדוגמה תת פעילות של בלוטת התריס יכולה להשרות השמנה והדבר נכון גם בנוגע למגוון מחלות והפרעות גנטיות דוגמת תסמונת פראדר ווילי.
  • סביבה אוביסוגנית – סביבה אוביסוגנית היא סביבה המעודדת השמנה. הדבר בא לידי ביטוי בהרגלים החברתיים, במסרים התרבותיים, בזמינות של מזונות עתירי שומן ובחוסר הזמינות של מזונות בריאים, ברמת הנגישות לפעילות גופנית ועוד. באופן כללי ניתן לכתוב כי אדם שלאורך זמן צורך יותר אנרגיה משהוא שורף, יעלה במשקל באופן קבוע ויכול להגיע למצב של השמנת יתר.

כיצד נקבע שאדם סובל מהשמנת יתר?

המדד הנפוץ ביותר והמקובל ביותר כיום להגדרה של השמנת יתר הוא ה- (BMI (Body Mass Index. המדד מחושב על ידי חלוקה של משקל הגוף (בק"ג) בריבוע הגובה (במטרים). אם המנה גבוהה מ- 30, ניתן לרוב לקבוע כי הנבדק סובל מהשמנת יתר. תוצאה הנעה בין 25-29.9 מעידה על עודף משקל ואילו ערך של 40 ומעלה מעיד על השמנת יתר חולנית.

יש לציין כי מדד זה מתאים עבור רוב האוכלוסייה, אך אינו מתאים עבור ספורטאים מקצועיים או אנשים בעלי מסת שריר משמעותית. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמדד ה- BMI לא לוקח בחשבון את הרכב הגוף כלל, אלא רק את היחס שבין המשקל לריבוע הגובה ותו לא. עם זאת, מדובר בכלי פשוט מאוד ויעיל מאוד.

השמנת יתר מוגדרת גם כאשר נמצא שמסת הרקמות השומניות עולה על שלושים אחוז ממסת הגוף הכוללת בגברים ועל ארבעים אחוז ממסת הגוף הכוללת בנשים. את אחוזי השומן ניתן למדוד באמצעות שקילה הידרוסטטית, קליפר, מד אחוזי שומן אלקטרוני, bod pod ועוד.

מידע נוסף ומקיף בנושא באתר  www.obesity.org.il   מרכז מידע בנושא השמנת יתר ועודף משקל.

מה הם הסכנות של השמנת יתר?

רקמת השומן העודפת משפיעה על מערכות גופניות רבות ונמצאה כקשורה למגוון רחב של תחלואות. בין היתר אדם הסובל מהשמנת יתר נמצא בסיכון מוגבר לפתח סוכרת סוג 2, תסמונת דום נשימה בשינה, היפרליפידמיה, אבנים בכיס המרה, יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, כאבי מפרקים, בעיות פוריות ועוד.

כמו כן, השמנת יתר מעמידה את הסובלים ממנה בסיכון מוגבר לפתח סוגים רבים של מחלות סרטניות בדגש על סרטן השד, סרטן הערמונית, סרטן המעי הגס, סרטן צוואר הרחם ועוד.