מאפים מלוחים ומתוקים – מחריבים לכם את הדיאטה!

מאפים מלוחים ומתוקים - מחריבים לכם את הדיאטה!בכל תרבות ניתן למצוא סוגים שונים של מאפים מתוקים או מלוחים, שלא מהווים את המקור המרכזי לפחמימות, אלא נאכלים באירועים מיוחדים, כשבין היתר מדובר על הקרואסון הצרפתי או על הבורקס שמקורו בארצות הבלקן. המאפים הנ"ל מיוצרים ממגוון רחב של סוגי בצקים כמו למשל בצק פריך, בצק פילו, בצק עלים, בצק פילאס ועוד.

כמו כן, ניתן למלא את המאפים בסוגים שונים של מילויים אופייניים. כך למשל בורקס נהוג למלא בעיקר בתרד, גבינה או מחית תפוחי אדמה, רוגלך נהוג למלא בשוקולד ואילו קרואסון נהוג למלא בשוקולד, גבינה או להותירו ללא מילוי וכן ניתן להוסיף לו מגוון רחב של מרכיבי מזון מלוחים כמו למשל ביצה קשה, נקניק, מלפפון חמוץ ועוד.

הערכים התזונתיים של המאפים

המאפים השונים בדרך כלל עשירים מאוד בשומן וברוב המוצרים ממשפחה זו ניתן גם למצוא כמויות גבוהות מאוד של שומן טראנס בשל התכולה של המרגרינה והשומנים המוקשים. בנוסף לכך, בדרך כלל המאפים הקטנים ממולאים בסוגים שונים של מילויים עתירי שומן ולפיכך מומלץ להמעיט בצריכתם.

כמובן שאין כל רע באכילה של בורקס או פוקאצ'ה מדי פעם בפעם, אך מומלץ מאוד שלא להפריז בצריכת מזונות אלו, שכן צריכה מופרזת שלהם אינה מועילה לבריאות ואף עשויה לגרום להשמנה.

ערכים תזונתיים של מאפים

מאחר ומדובר על קבוצה מגוונת בצורה בלתי רגילה של מוצרים, הרי שלא ניתן לפרט אודות כל אחד ואחד מהם באופן נפרד. לפיכך, החלטנו לפרט אודות מספר מוצרים נבחרים על קצה המזלג בנקודות להלן:

  • רוגלך תוצרת מאפית ברמן – במאה גרם מוצר ניתן למצוא 448 קלוריות, 5 גרם חלבון, 52 גרם פחמימות, 24 גרם שומן שמתוכם 7 גרם שומן רווי, 215 מ"ג נתרן, 39 מ"ג כולסטרול ו- 1.1 גרם סיבים תזונתיים.
  • קרואסון שוקולד תוצרת ארומה – 454 קלוריות (במנה של מוצר זה ניתן למצוא כ- 522 קלוריות), 7 גרם חלבון, 50 גרם פחמימות, 25 גרם שומן שמתוכם 14.7 גרם שומן רווי, 42 גרם כולסטרול ו- 293.5 מ"ג נתרן.
  • בורקס גבינה תוצרת מעדנות – 288 קלוריות, 5.3 גרם חלבון, 33.6 גרם פחמימות, 14.7 גרם שומן, 3 מ"ג כולסטרול, 532 מ"ג נתרן.

כללים לצריכת מאפים

מאחר וטעמם של המאפים שהוזכרו לעיל מפתה מאוד ונעים לחך, הרי שבקלות רבה ניתן לצרוך כמות גדולה מהם תוך זמן קצר מבלי משים. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר על מוצרים המכילים כמות גבוהה מאוד של שומן ושל נתרן.

לפיכך, במידה ואתם עתידים להתארח באירוע שבו מוגשים מאכלים שכאלו, מומלץ להקפיד על צריכה של מאפה אחד עד שניים לכל היותר וכן מומלץ להתחיל את הארוחה מצריכה של ירקות טריים ושתיית מים בכדי שלא למלא את הקיבה בבורקס, רוגלך וקרואסונים.