מחשבון קלוריות יומי

מחשבון קלוריות יומי הוא כלי פשוט ונוח מאוד המאפשר למשתמשים בו לחשב מדי יום את כמות מחשבון קלוריותהקלוריות שצרכו. את המחשבון ניתן למצוא באתרים רבים באינטרנט ולפיכך הוא גם נגיש מאוד. כל מה שיש לעשות כדי להפעיל את המחשבון הוא להקיש את שם המוצר ואת הכמות שנאכלה ממנו ובסוף היום המחשבון מגיש את הנתונים היומיים.

בחלק מהמחשבונים מעבר לכמות הקלוריות בארוחות מסופקים נתונים נוספים לגבי כמות השומן בתפריט היומי, כמות הכולסטרול, הסיבים התזונתיים, החלבונים ועוד.

הקושי להתמיד

כל זה נכון רק במקרים בהם אכן דואגים לעשות בו את השימוש הנכון. לרוע המזל לא פשוט לנהל יומן צריכה מסודר ולא תמיד זוכרים לכלול במחשבון את כל הפריטים שנאכלו. למעשה ישנה תופעה פסיכולוגית מוכרת שבאה לידי ביטוי בהשמטה של פריטים מסוימים ממערך התיעוד כשבדרך כלל מדובר על פריטי מזון שלא מעוררים גאווה גדולה כמו למשל עוגות או חטיפים.

בסופו של דבר השמטה של פריטי מזון מובילה לתוצאה נמוכה יותר בחישוב הקלוריות ועלולה ליצור אשליה כוזבת של דיאטה קפדנית שלא מובילה לתוצאות.

חוסר דיוק

אחת המגבלות המרכזיות של המחשבונים היא שלא פשוט לאמוד את התכולה הקלורית בכל המאכלים באשר הם ולפיכך המחשבונים מבצעים מעין שקלול ממוצע.

כך, למשל, מנה של חזה עוף בגריל במרינדה, יכולה להשתנות מאוד מבחינת התכולה הקלורית שלה בהתאם למרכיבים השונים של המרינדה, בהתאם למשקל של חזה העוף ועוד. הבעיה ניכרת יותר וגדולה יותר כשמדובר על מנות מורכבות שמכילות מרכיבי מזון רבים.

מעבר לכך, במחשבונים רבים לא ניתן להגיע בקלות למוצר המזון המבוקש וזאת כיוון שבדרך כלל יש להקיש את שם המנה באופן חופשי ולא לבחור בה מתוך רשימה מובנית. למרות חסרונות אלה, מדובר על כלי יעיל יחסית כל עוד דואגים להשתמש בו כראוי.

היתרונות של מחשבון קלוריות יומי

היתרון המרכזי של מחשבון קלוריות יומי באינטרנט הוא שבעזרתו ניתן להימנע מחישובים עצמאיים או מחיפושים אחרי הנתונים. כמו כן למחשבון ניתן להוסיף מדי ארוחה את הנתונים הרלוונטיים מבלי לעשות שימוש בנייר שבדרך כלל נוטה להיעלם במשך היום.

את החלון שבו מופיע המחשבון ניתן להשאיר פתוח במשך היום ומדי פעם להזין אליו את הנתונים בהתאם לארוחות שנאכלו.

מדובר על כלי יעיל מאוד למעקב אחרי שינויים בתזונה היומית וכן כלי מוצלח מאוד לבקרה על הדיאטה. בקרב רבים מהמתנסים בדיאטה להורדה במשקל המחשבון היומי משמש כמעין שוטר קטן. למעשה עצם המחשבה על כך שיצטרכו לתעד את הצריכה היומית שלהם, גורמת לאנשים רבים לצרוך פחות מזון ולפיכך למחשבון יש גם יתרון בהשפעה הפסיכולוגית שלו.