שיטת NLP להרזיה – לטפל בעומק הבעיה

כל אדם צריך לשאוף למשקל גוף תקין ככל האפשר, משימה לא פשוטה על רקע מגוון רחב של סיבות: החל מהרגלי התזונה הלקוייםשיטת NLP להרזיה בעת הנוכחית, דרך הקושי של רבים להתמיד בפעילות גופנית ועד למשתנים מתערבים דוגמת גנטיקה או בעיות בריאותיות. למרות ההנחה שלנו שדיאטה קשורה בעיקר לאורח החיים, מבחינת התזונה והפעילות הגופנית, יש חשיבות מכרעת לגורמים אישיים, לרגשות ולתפיסות שלנו את עצמנו.

שיטת NLP עשויה לסייע במכלול רחב של מצבים, כאשר במהלך השנים התגבשה התפיסה לפיה מדובר בשיטה שיכולה להיות יעילה במיוחד במסע שלנו להפחתת משקל הגוף.

מודעות שתביא למניעת אכילה רגשית

אצל חלק לא קטן מהסובלים ממשקל עודף, האכילה נובעת מצרכים רגשיים, מה שאנחנו קוראים לו – אכילה רגשית. טיפולי NLP בהקשר הנוכחי יוצאים מנקודת הנחה שכאשר הרגש הוא שיוצר את אכילת היתר ולא צרכים בריאותיים או גופניים, הטיפול דורש התייחסות לתת המודע. מטרה מרכזית היא לזהות יחד עם המטופל מהו הצורך העיקרי שהאכילה ממלאת עבורו – למשל נחמה כאשר מצב הרוח שלו שפוף – ולמצוא יחדיו דרכים אחרות לספק את הצרכים האלו.

בד בבד, יש צורך פעמים רבות להגדיל את המודעות של האדם לגבי התזונה והתפקיד שהיא ממלאת בחיים שלו. אם האדם מודע לבעיה ולמקורות שלה, או אפילו מגדיר אותה באופן מדויק, כך עשוי להיות פשוט יותר עבורו להחליף את האמונות ובהמשך לכך את ההתנהגות שלו בארוחות וביניהן.

חשוב להדגיש כי במקרים רבים, לא מדובר כאן בבעיה עמוקה או ארוכת שנים כפי שאנחנו עלולים לחשוב. ייתכן שמדובר בבעיה הקשורה להווה הנוכחי, ולא בהכרח דורשת "חזרה בזמן" לילדות או לתקופות אחרות בחיים כפי שעשוי להתבצע למשל במסגרת טיפולים פסיכולוגיים.

משנים את תפיסת חוויית האכילה

סיבה נוספת המסבירה מדוע אנשים פשוט אוכלים יותר ממה שהם צריכים קשורה לפער הזמנים הקיים בין הסיבה לתוצאה, כלומר, בין האכילה המופרזת לבין ההשפעות השליליות שלה על הגוף והנזקים להם היא גורמת. האדם מונע על ידי העונג המיידי שמספק לו המזון ומתעלם מהנזקים שלו, וזה נכון בעיקר בתת המודע שלו.

NLP מציעה דרכים שונות לגשר על הפערים האלו. בחלק מהמקרים מדובר בשינוי רחב של תפיסות באמצעות מילים ותקשורת בלתי מילולית, למשל בכל הנוגע לאופן בו אנחנו מגדירים את חוויית האכילה עבורינו, הצורה בה אנחנו רואים את עצמינו וכן הלאה. תוך כדי האדם מזהה את העוגנים באמצעותם ניתן לבצע את השינוי ולומד לתת להם עדיפות על פני עוגנים המנציחים את המצב הקיים.

שלב מרכזי בדרך להצלחה הוא שינוי ההתבוננות בעצם הפסקת האכילה המופרזת. במהלך דיאטה "מסורתית", האדם עלול לחוש תחושות שליליות של אובדן, לעיתים עד לרמה שהוא מרגיש שנלקחה ממנה אחת החוויות הגדולות של חייו. NLP עשויה לשנות את חוויית האכילה וגם את האופן שבו תופסים את הצמצום שלה, תוך הוצאת התחושות השליליות מהמשוואה והחלפתם במחשבות חיוביות פי כמה.

עד כמה שיטת NLP להרזיה יכולה להצליח? זה תלוי בכם

בדומה לשיטות טיפול אחרות, גם במקרה של NLP אי אפשר להתחייב מראש לגבי הצלחת התהליך או פרק הזמן הדרוש על מנת שהאדם יגיע למשקל הגוף שלו. עם זאת, בהחלט ניתן לטעון שמדובר בשיטה שאחוזי ההצלחה שלה עשויים להיות מרשימים, כך שבתרחיש החיובי ניתן יהיה להפחית את הקילוגרמים המיותרים תוך פרק זמן קצר יחסית, אפילו לאחר כמה פגישות או שבועות.

כל דיאטנית ומומחה תזונה יטענו שההפחתה במשקל מתבטלת בשישים אם האדם אינו משנה דפוסי חשובה עמוקים או מאמץ הרגלים לטווח הארוך. זהו אחד היתרונות המרכזיים של NLP להרזיה ביחס לפתרונות אחרים שבוודאי נשקלים. העובדה שההתבוננות בשיטה היא בדפוסי האדם הפנימיים עשויה ליצור את השינוי העמוק וארוך הטווח לו מצפים, ותוך כדי לקדם את האדם באפיקים אחרים של חייו.

לקריאה נוספת:
Introducing Neuro-Linguistic Programming – NLPresearch
The NLP Diet: A Teach Yourself Guide
NLP Weight Loss