ניתוח שרוול

aניתוח שרוול הוא הליך שמטרתו לסייע לירידה במשקל. המנתח מסיר חלק גדול מהקיבה, ולמעשה מוביל להגבלת הקיבה, הקטנתה באופן משמעותי והגבלת כמות המזון שניתן לאכול. הליך כירורגי זה אינו גורם לירידה בספיגה של חומרים מזינים, אך לאחר אכילת כמות קטנה של אוכל, המטופל ירגיש שבע ומלא למשך מספר שעות.

שרוול קיבה עלול גם לגרום לירידה בתיאבון. בנוסף להקטנת גודל הקיבה, ההליך עשוי להפחית את כמות "הורמון הרעב", המיוצר על ידי הקיבה כך שהוא עשוי לתרום לירידה במשקל לאחר הליך זה.

מתי מתבצע וכיצד מתבצע הניתוח

ניתוח שרוול עשוי להיות אופציה למטופלים הסובלים מהשמנת יתר, ולא מצליחים לרדת במשקל באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. זהו אינו פתרון מהיר להשמנת יתר, ללא שינוי אורח החיים באופן משמעותי, כמו אימוץ הרגלי אכילה בריאה, שליטה בגודל המנות, ופעילות גופנית לאחר הניתוח.

הליך זה עשוי להיות מומלץ לאנשים עם מדד מסת גוף (BMI) של 60 או יותר. BMI של 35 ומצב רפואי חמור (הכולל דום נשימה בשינה, סוכרת מסוג 2 ומחלות לב) עשוי גם הוא להישקל בביצוע הניתוח.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, ונעשה בדרך כלל בשיטת הלפרוסקופיה (באמצעות מצלמה זעירה הממוקמת בבטן). בניתוח, המנתח מבצע שניים עד חמישה חתכים קטנים בבטן, אשר דרכם תעבור המצלמה המחוברת לצג בחדר הניתוח ודרכם יוכל המנתח להכניס מכשירי ניתוח דקים.

החלקים הנותרים של הבטן יחברו יחד באמצעות סיכות כירורגיות, אשר יצרו צינור אנכי או שרוול. הניתוח אינו כרוך בחיתוך או שינוי שרירי הסוגרים המאפשרים למזון להיכנס ולצאת מהקיבה.

 יתרונות וחסרונות

בהתאם למשקל הטרום ניתוחי, המטופלים יכולים לצפות לאבד בין ארבעים עד שבעים אחוזים ממשקל הגוף העודף שלהם בשנה הראשונה שלאחר הניתוח. מחלות רקע הקשורות להשמנה כמו סוכרת, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה חסימתית ורמות כולסטרול חריגות ישתפרו או יפתרו לאחר הניתוח בקרב למעלה מ-75% מהחולים.

למרות שמחקרים ארוך טווח עדיין אינם זמינים, הירידה במשקל המתרחשת לאחר הניתוח הראתה שיפור דרמטי במצבים רפואיים אלה בשנה הראשונה שלאחר ניתוח.

החסרונות בניתוח זה הוא שהירידה במשקל לאחריו עלולה להיות איטית ולהימשך עד כשנתיים או שלוש לאחר הניתוח. אולם יש לזכור כי, ניתוח זה לבדו אינו פתרון לירידה במשקל, למרות שהוא יכול לאמן לאכילה מופחתת. על המטופל לעשות עוד עבודה רבה בכדי להמשיך לרדת במשקל ולמנוע סיבוכים כמו פעילות גופנית ואכילה בריאה.

תופעות לוואי וסיבוכים

שלא כמו ניתוחי הרזיה פולשניים אחרים, ניתוח שרוול לא מארגן מחדש את מערכת העיכול. כתוצאה מכך ישנו שיעור נמוך יותר של סיבוכים ותופעות לוואי, כמו בעיות ספיגה. ואף ההתאוששות נעשית באופן מהיר יותר. למרות זאת, נראה כי ניתוח שרוול עלול להגביר את הסיכון לאבני מרה, ולכן לפעמים ממליצים על כריתת כיס המרה לפני הניתוח או במהלכו.

 

הסיכונים בניתוח זה נובעים מההרדמה, בדומה לניתוחים אחרים וכוללים: תגובות אלרגיות לתרופות ובעיות נשימה. וסיכונים הנובעים מהניתוח עצמו וכוללים: קרישי דם ברגליים אשר עלולים להגיע לריאות,

איבוד דם, התקף לב או שבץ במהלך הניתוח, זיהום לרבות בחתך הניתוחי, דלקת ריאות, או דלקת בשלפוחית השתן או בכליות. מעבר לכך, ישנם סיכונים לגסטריטיס (דלקת רירית הקיבה), כיבי צרבת, פגיעה בקיבה, במעיים, או באיברים אחרים במהלך הניתוח, דליפה מהחיבור המלאכותי, צלקות בבטן אשר עלולים להוביל לחסימה במעיים, הקאות מאכילת יתר.