השפעת הספורט על איכות השינה

השפעת הספורט על איכות השינהלספורט יתרונות רבים. הוא משפר את תפקודו של הגוף, גורם לתחושה טובה ומסתבר, לאור לא מעט מחקרים, גם משפיע על איכות השינה.

ושינה טובה, ובמיוחד לאלה, המעוניינים להשיל ממשקל גופם, הכרחית במיוחד. כשהגוף שלנו מקבל את שעות השינה הנדרשות לו, הוא מצליח להתגבר על האתגרים שעמד מולם במהלך היום, מערכות הגוף מתחזקות ושומרות על תפקודן התקין. הדבר נכון גם לגבי קצב חילוף החומרים, הפועל באופן תקין כשהגוף מקבל את המנוחה החשובה לו ויחד עם זאת שורף מספיק קלוריות.

מה אומרים המחקרים

מחקרים שנעשו בתחום, גילו שישנו קשר הדוק בין איכות השינה לפעילות גופנית. על פי מחקרים אלה, ספורטאים מקצועיים או אפילו חובבנים, אנשים שעוסקים בספורט שלא בצורה מקצועית, או אנשים שמתרגלים פלדנקרייז באופן קבוע, ישנים הרבה יותר טוב מאלה שאינם עוסקים בספורט כלל.

פעילות גופנית בתדירות של 3 פעמים בשבוע לפחות עוזרת לשמור על תהליך חילוף חומרים תקין, היא משפרת את סיבולת הלב ריאה וגם תורמת לבריאות מערכת השלד, לחיזוק השרירים ועוד. מעבר לכך, ספורטאים, מקצוענים או חובבנים, מדווחים ששנתם רציפה ואיכותית הרבה יותר ושהם כמעט ולא סובלים מבעיות שינה. וככל שהפעילות רבה יותר ועצימה יותר, כך השינה טובה ואיכותית יותר.

מדוע חשוב לישון כמות מספקת של שעות בכל לילה

בזמן השינה משתחרר הורמון הגדילה, התורם למערכות הגוף השונות. הדבר קורה גם כשמבצעים פעילות גופנית. מי שאיננו מבצע פעילות גופנית, מי שסובל מהפרעות שינה, מתקשה לתפקד במהלך היום יום ונאלץ להתמודד עם שורה של תסמינים, הפוגעים בהתנהלותו היום יומית.

הוא חש עייף יותר, חסר אנרגיות ומתקשה להתרכז. כל אלה, מובילים אותה גם לצרוך כמות רבה יותר של מזון, פחות לשלוט בעצמו ובכמויות וגם לבחור מזונות שאינם, בהכרח תורמים לגופו ואינם מספקים לו את הרכיבים התזונתיים שלהם הוא זקוק. הדבר גורם לעלייה במשקל, שמעבר לכך נלוות לה גם האטה בקצב חילוף החומרים.

שינה טובה מאפשרת גם לספורטאי ליהנות מהישגים טובים יותר. תפקודן התקין של מערכות הגוף, המתאפשר לאור השינה המספקת, משפר את ההישגים וגם מקטין את הסיכוי שלו להיפצע במהלך הפעילות עצמה. הפעילות הגופנית המאומצת דורשת מהגוף לא מעט.

שינה של לפחות 6 שעות בלילה, מאפשרת לגוף לעבור תהליך של שיקום, לבנות את העצם וגם את השרירים. אם השינה לא מספקת, אם הספורטאי איננו ישן את כמות השעות הנדרשת לגופו, עשויים להיווצר פציעות שונות, לרבות שברי מאמץ. שברי מאמץ אלה נוצרים לרוב בשל מחסור בסידן, האחראי לבניית העצמות.

לסיכום

שילוב בין פעילות גופנית לשינה טובה תורם לא מעט לתהליך הדיאטה. כל זאת, כמובן, לצד צריכת מזונות בעלי ערכים תזונתיים גבוהים, ויחד עם זאת כאלה שאינם עתירים בקלוריות. שינה טובה משפרת את ההישגים הספורטיביים, משפרת את תהליך חילוף החומרים ומאפשרת התנהלות תקינה במהלך היום.

אנשים שישנים טוב בלילה, אנשים שאינם סובלים מנדודי שינה או בעיות שינה אחרות, מתפקדים בצורה מוצלחת יותר במהלך היום ותהליך הדיאטה שלהם איננו נפגע, אם כי משתפר. הם משילים ממשקלם, נהנים מאורח חיים בריא ונכון יותר, מלא מעט אנרגיות במהלך היום ובעיקר – משינה טובה בלילה.