להקציף וליהנות

הקצפת היא קצף יציב יחסית המוכן משמנת מתוקה וסוכר, למרות שכיום ניתן למצוא סוגי קצפת ללא שמנת או עם רכיבים אחרים כמו למשל גבינת מסקרפונה, התורמת לשיפור העמידות והחוזק של הקצפת.

כדי שיהיה נוח וקל להשתמש בקצפת ועל מנת שהיא תהיה יציבה, יש צורך בשני מרכיבים מרכזיים בלבד: סוכר ושמנת מתוקה עתירת שומן.

ככל שתכולת השומן הרווי בשמנת גבוהה יותר, כך הקצפת תהיה יציבה יותר ומוצקה יותר.

מה יש בקצפת?

כל המרכיבים הטובים:

עמילנים

כשמכינים קצפת משמנת דלת שומן לטובת הדיאטה בחג השבועות, למשל, יש לחפות על אחוז השומן הנמוך באמצעות מרכיבים נוספים, כדי שהקצפת תשמור על יציבות. בין המרכיבים המסייעים להסמכה ולייצוב הקצפת חשוב להזכיר את העמילנים השונים.

צבעי מאכל

לא אחת נעשה שימוש בצבעי מאכל כדי להוסיף לקצפת צבעים מסוימים, בעיקר במטרה להתאים את צבע או גוון הקצפת למאפה אליו היא נלווית או לעוגה עליה בוזקים את הקצפת. על מנת להוסיף לקצפת צבע נהוג גם להשתמש באבקת קקאו, באבקת קפה ועוד.

חומרי טעם וריח

על מנת לשנות את טעם הקצפת ניתן להוסיף לה מגוון רחב של חומרי טעם וריח או תבלינים כמו למשל וניל או תמצית וניל, קינמון, תמצית רום ועוד.

קצף ביצים

דרך נוספת שבה ניתן לעשות שימוש על מנת לחזק ולייצב את הקצפת היא על ידי הוספה של קצף ביצים קר.
יש להקפיד שהמרכיבים שמוסיפים לקצפת יהיו קלי משקל ושלא יתגבשו על מנת שניתן יהיה לשמור על האווריריות של הקצפת.

כיצד מכינים קצפת?

על מנת להכין קצפת חלבית יש להקציף את השמנת באמצעות מטרפה או מיקסר חשמלי במהירות בינונית. בהמשך יש להגביר את קצב הטריפה באופן הדרגתי תוך כדי הוספת הסוכר לשמנת. במידה וההקצפה תהיה מהירה מדי, הקצפת ככל הנראה תתפרק ולא תהיה יציבה.

חשוב לקרר את השמנת לפני שמתחילים להקציף אותה וישנם גם כאלו הדוגלים בכך שמומלץ לקרר את המטרפה ואף את הקערה המשמשת להכנת הקצפת לפני תחילת ההכנה.

איך הקצפת משתלבת בתפריט?

הקצפת לא מכילה יתרונות בריאותיים מיוחדים, כך שמומלץ לשמור את אכילתה לאירועים מיוחדים בלבד. אחוז השומן וריכוז הסוכר הגבוה שבקצפת הופכים אותה למאכל שאינו בריאותי במיוחד ולכן מומלץ לצרוך ממנה כזית, אם בכלל.

כשמכינים קצפת מומלץ להימנע משימוש בשמנת מתוקה עתירה בשומן, ולהכין אותה עם שמנת דלת שומן תוך שימוש בחומרים נוספים שמסייעים לייצוב.