מהי דיאטת הכרוב?

דיאטת כרובדיאטת כרוב היא אחת הדיאטות המפורסמות ביותר בתחום הדיאטות שמטרתן לרדת במשקל תוך זמן קצר.

למרות מה שרבים נוטים לחשוב כאשר הם נתקלים בה לראשונה, הרי שלא מדובר על דיאטה שמורכבת ממזונות שמכילים כרוב בלבד, אם כי הכרוב משחק בדיאטה זו תפקיד מרכזי בהחלט.

הדיאטה מבוססת על כרוב במידה רבה אך מדי יום נהוג להוסיף לכרוב שנאכל באופן בלעדי ביום הראשון של הדיאטה, מזונות נוספים עם התקדמות הדיאטה.

הדיאטה בדרך כלל נמשכת כעשרה ימים ומדי יום משלבים את הכרוב עם מוצרי מזון נוספים. כך למשל בחלק מהגרסאות שלה שנחשבות לפופולאריות יותר מבין הגרסאות הנפוצות נהוג להוסיף ביום הראשון פירות שונים למעט בננות, ביום השני ירקות, ביום השלישי ירקות ופירות במקביל, ביום הרביעי חלב, ביום החמישי מנת בשר וכן הלאה.

ההיגיון מאחורי הדיאטה

דיאטת כרוב היא דיאטה דלת שומן וקלוריות כשלמעשה מדי יום צורכים בדיאטה זו לכל היותר כאלף קלוריות. הכרוב עני מאוד בשומנים ובקלוריות אך עשיר מאוד בסיבים תזונתיים. לפיכך, הוא מאפשר ליהנות מתחושת שובע מוגברת מבלי לספוג שומנים רבים וכן מבלי לצרוך קלוריות רבות.

הצורך ללעוס את הכרוב גורם לפעילות מתמשכת של הלסת ובאופן כללי הנוקטים בדיאטה זו מדווחים על חוסר תחושת רעב. כמו כן, בעזרת דיאטה זו ניתן לרדת עד ארבעה וחצי קילוגרם בשבוע ולפיכך אין זה פלא שמדובר על דיאטה לטווח קצר שמתאימה עבור מה שנהוג לכנות בשם "מקרי חירום".

לא ניתן לעבוד על הגוף

הגוף האנושי באופן כללי (והמערכת המטבולית באופן ספציפי) הוא מכונה מתוחכמת בצורה בלתי רגילה ולכן לא ניתן להשלות אותו בקלות רבה מדי. המשמעות היא שאותו שבוע או אותם עשרה ימים נתפסים בעיני הגוף כתקופה של דחק. בעקבות זאת לאחר שחוזרים לאכילה שגרתית עם גמר הדיאטה, הגוף דואג לשמור על קלוריה ועל כל מולקולת שומן שנכנסת אליו כאילו הייתה זו האחרונה עלי אדמות. בסופו של דבר התוצאות של דיאטת הכרוב לטווח ארוך הן מן הסתם השמנה.

נזקי הדיאטה

אמנם כל עוד מקפידים לצרוך מספיק מוצרי מזון נוספים, הרי שהסיכוי לנזקים חמורים אינו גדול במיוחד. עם זאת, חשוב להבין שמדובר על דיאטה שאינה מאוזנת בשום צורה או אופן. לאור זאת, במהלך הדיאטה ייתכן מאוד שאלו המתנסים בה ירגישו חולשה, עייפות, נטייה לרגזנות, שינויים במצבי הרוח, דכדוך, לאות ואפילו כאבי ראש.

מעבר לכל זה, הכרוב הוא ירק עשיר מאוד בסיבים תזונתיים. כתוצאה מכך, אנשים שלא מורגלים בצריכת תזונה עשירה בסיבים עלולים לסבול מכאבי בטן, עצירות, עוויתות מעיים ועוד.

היום שאחרי

לאחר הדיאטה בדרך כלל אלו המתנסים בה נוטים לחטוף מכל הבא ליד. ההתנהגות הזללנית של אחרי הדיאטה נובעת מכמה גורמים מרכזיים להלן:

  • לאחר שבוע של אכילת מזונות דלי קלוריות ושומן, קיימת נטייה פיזיולוגית ופסיכולוגית לנסות לפצות את הגוף והנפש על שנמנע מהם.
  • הירידה המהירה במשקל גורמת לרבים להרגיש כאילו כעת הם יכולים לאכול מכל הבא ליד. כמובן שמדובר בהרגשת שווא שאינה מבוססת וכפי שציינו, כל הקילוגרמים שנשרו במהלך הדיאטה, בדרך כלל חוזרים בריבית לא קצוצה בכלל בימים שאחריה.
  • בדרך כלל דיאטות כרוב הן דיאטות ממוקדות מטרה. כך למשל בדרך כלל מבצעים אותן לפני אירוע חשוב שבו רוצים להיראות רזים יותר, לפני הביקור בבריכה או בים ועוד. לכן לאחר הדיאטה כשהאירוע כבר מאחורי אלו שהתנסו בה, בדרך כלל יש נטייה להתנהג בשיטת "אחרינו המבול".