דיאטה לספורטאים

דיאטה לספורטאיםדיאטה לספורטאים היא דיאטה שמטרתה לא רק לגרום לירידה של אי אילו קילוגרמים במשקל, אלא גם לתמוך בגופו של המתאמן בהתאם לסוג הספורט בו הוא עוסק ולסייע לו למצות את מלוא הפוטנציאל הגופני במטרה לשפר את ההישגים.

לפיכך, לא מדובר על דיאטה גנרית אחת המתאימה לכל הספורטאים באשר הם, אלא על שורה ארוכה של דיאטות שונות, כמו בגישת באדי אנד לייף. למעשה, הדיאטה המוצלחת ביותר והיעילה ביותר עבור ספורטאים היא דיאטה המותאמת אישית כל מתאמן ומתאמן בהתאם לסוג הספורט בו הוא עוסק, בהתאם לגיל, משקלו, משקל היעד שלו ועוד.

כך למשל דיאטה המתאימה לספורטאי העוסק בפיתוח גוף שכוללת צריכה של כמויות חלבון גדולות תוך הימנעות מצריכת כמויות גדולות של שומן, תהיה שונה מאוד מדיאטה שמתאימה עבור רץ למרחקים ארוכים. באופן דומה, דיאטה שמתאימה למרים משקולות תהיה שונה מאוד מדיאטה שמתאימה למתעמלת אמנותית.

העקרונות של דיאטה לספורטאים

  • דיאטה לספורטאים צריכה להכיל בדרך כלל יותר קלוריות מדיאטה של אדם שלא עוסק בספורט. במקרים מסוימים דיאטה שמתאימה לספורטאים יכולה להתבסס על תפריט יומי שמכיל כששת אלפים קלוריות.
  • הדיאטה צריכה להתאים ספציפית לסוג האימונים ולתכנית האימונים. זמני הארוחות למשל בתזונה של ספורטאים משתנים בהתאם לשעות האימונים. ישנן ארוחות שמתקיימות לפני האימונים שמטרתן לתמוך בגוף המתאמן במהלך האימון וישנן ארוחות שמתקיימות אחרי האימון שמטרתן לסייע בהתאוששות מהאימון ולבנות את השרירים.
  • מאחר ואימונים ספורטיביים הם לרוב דינמיים, הרי שגם התזונה צריכה להיות דינמית והדיאטה צריכה להתאים לשינויים בנפח האימונים. כך למשל כאשר הספורטאי מחלים מפציעת ספורט, עליו לצרוך דיאטה שונה מזו שהוא צורך כאשר הוא נמצא במסגרת מחנה אימונים אינטנסיבי.
  • חשוב מאוד שאת התפריט של הספורטאי ירכיב עבורו איש מקצוע העוסק באופן שוטף בתזונת ספורטאים. בישראל לא קיימת התמחות מיוחדת בתזונת ספורט בקרב הדיאטניות הקליניות אך רבות מהדיאטניות הקליניות עוסקות בתחום באופן אינטנסיבי ומסוגלות בהחלט לבנות למטופל תפריט בהתאמה אישית תוך התחשבות בצרכים האנרגטיים שלו, ההעדפות הקולינריות שלו, משקל היעד שלו, סוג הספורט בו הוא עוסק ועוד.

דיאטת בזק לספורטאים

ספורטאים רבים מתנסים מדי פעם בפעם בדיאטות בזק שמטרתן להשיל קילוגרמים רבים מהמשקל תוך זמן קצר. בדרך כלל מדובר על ספורטאים שעוסקים בסוגי ספורט שבהם מתקיימות תחרויות בהתאם לקטגוריות משקל כמו למשל ג'ודו ואגרוף או ספורטאים שעוסקים בריצה.

דיאטת בזק היא דיאטה מסוכנת ביותר לא רק עבור הקהל הרחב אלא גם עבור ספורטאים. דיאטת בזק עלולה להוביל לפגיעה חמורה בביצועים הספורטיביים, לבעיות ריכוז ומיקוד, לירידה במצב הרוח ועוד.

מעבר לכל זה, דיאטת בזק יכולה להוביל לעלייה מהירה במשקל לאחר סיום הדיאטה. תופעה זו מתרחשת בשל העובדה שהגוף האנושי לא מותאם לקיום בעידן השפע, כשלמעשה הגוף האנושי מתאים לקיום בסביבה שבה המזון קיים במשורה.

לאור זאת, כאשר אנחנו מונעים מהגוף שלנו מזון, הוא מפרש זאת כאילו אנחנו נמצאים כעת בתקופה שבה לא ניתן להשיג מספיק מזון ובעקבות זאת הוא מאט את קצב חילוף החומרים, שומר על כל קלוריה שאנחנו מספקים לו ורק מחכה לרגע שבו נחזור לאכול באופן שגרתי.

לאחר שאנחנו חוזרים לאכול את התפריט הקבוע שלנו, הגוף זוכר את התקופה הקשה שעברה עליו ואוגר את השומנים בצורה טובה יותר על מנת שלא להגיע לא מוכן לתקופת ההרעבה הבאה שתעבור עליו. מכיוון שכך הם פני הדברים, הרי שהדרך היעילה ביותר לרדת במשקל היא באופן הדרגתי ולעולם לא במהירות גבוהה מדי.