דיאטה לחולי רפלוקס

דיאטה לחולי רפלוקסרפלוקס קיבתי ושטי היא הפרעה הבאה לידי ביטוי בעלייה של נוזלים חומציים מהקיבה לוושט. מאחר והתאים המרכיבים את הוושט לא נועדו לעמוד ברמת החומציות של נוזלי הקיבה, תופעה זו גורמת תחושה של צריבה בגרון ובחזה ולדלקת. בטווח הארוך, כאשר מצב זה הופך לכרוני, עלול להיגרם נזק לוושט שיכול להיות למשל היצרות של הוושט, התפתחות של כיבים בוושט ואפילו שינויים קדם סרטניים בוושט.

באופן טיפוסי אדם הסובל מרפלוקס קיבתי ושטי יתלונן על תחושה חזקה של צריבה מאחורי עצם החזה בעיקר אחרי ארוחות או בזמן שכיבה, המשתפרת לאחר נטילה של סותרי חומצה. מטרת הטיפול בחולי רפלוקס היא להפחית את חומרת התסמינים, לרפא את הדלקת בוושט, לשפר את איכות החיים של המטופלים ולמנוע סיבוכים פוטנציאליים.

החשיבות של מעורבות הדיאטנית הקלינית בטיפול בחולי רפלוקס

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים שיכולים להוביל להתפתחות של רפלוקס קיבתי ושטי כשבין היתר מדובר בהשמנת יתר, הריון, היחלשות של הסוגר הוושטי התחתון המפריד בין הוושט לקיבה, ירידה ביכולת הפינוי של הקיבה, בקע סרעפתי ועוד. עם זאת, בכל מקרה ומקרה, ללא קשר ישיר לגורם שהוביל להתפתחות ההפרעה, המרכיב של הטיפול התזונתי בחולים משחק תפקיד מרכזי.

אי לכך, בכל מקרה של רפלוקס קיבתי ושטי, ישנה חשיבות עליונה להכניס לתמונה דיאטנית קלינית בשלב כמה שיותר מוקדם, על מנת שתוכל להעריך את מצבו של המטופל, להתאים עבורו תפריט שיוכל להקל על כאביו ולעקוב אחרי ההתפתחות במצבו מבחינה תזונתית.

הנחיות תזונתיות לסובלים מרפלוקס

להלן מספר הנחיות תזונתיות המתאימות עבור חולי רפלוקס קיבתי ושטי על קצה המזלג:

  • מומלץ להימנע מצריכה של מזונות מתובלים מדי, בדגש על מזונות חריפים.
  • מומלץ להמעיט במידת האפשר בצריכת הקפאין והאלכוהול, הגורמים להיחלשות הסוגר התחתון של הוושט.
  • יש להפחית את צריכת השומנים בארוחות וזאת כיוון שהשומנים מעכבים את ריקון הקיבה ומגדילים לפיכך את הסיכוי לחזרת המזון מהקיבה לוושט.
  • יש להפסיק את העישון שגם כן תורם להחלשת השסתום הוושטי התחתון.
  • אנשים הסובלים ממשקל עודף או השמנת יתר צריכים להפחית ממשקלם וזאת כיוון שרקמת השומן העודפת באזור הבטן למעשה דוחקת את הקיבה ופוגעת ביכולת שלה להתרחב. ברוב המוחלט של המקרים הפחתה במשקל מובילה להקלה משמעותית של הרפלוקס, כשבמקרים רבים הבעיה חולפת גם ללא טיפול נוסף.
  • מומלץ להימנע מאכילה כשעתיים עד שלוש לפני הכניסה למיטה, למרות שאכילה לילית אינה מזיקה כפי שנהוג לחשוב.

הנחיות התנהגותיות לסובלים מרפלוקס

לצד ההנחיות התזונתיות יש להזכיר את ההנחיות ההתנהגותיות החשובות לא פחות:

  • מומלץ להימנע מצריכה של ארוחות גדולות ולתת עדיפות לארוחות מרובות אך קטנות בנפחן, הנאכלות בתדירות גבוהה יחסית וזאת על מנת להאיץ את קצב פינוי המזון מהקיבה.
  • מומלץ ללכת לישון כאשר החלק העליון של הגוף מוגבה על מנת להקשות על המזון לעלות חזרה לוושט מהקיבה. ניתן לעשות שימוש לצורך כך במספר כריות.
  • לאחר הארוחה יש להישאר לשבת ליד השולחן בישיבה זקופה מאוד ובכל מקרה להימנע מלעסוק בפעילות גופנית בטווח של שעתיים עד שלוש לאחר הארוחה שכן פעילות גופנית לאחר הארוחה עלולה להחמיר את הרפלוקס.
  • מומלץ באופן כללי לנסות לשים לב במהלך הטיפול אילו מזונות מגבירים את הצרבת ואילו מזונות לא מעוררים צרבת. כך לדוגמה ישנם רבים שסובלים מרפלוקס חמור במיוחד לאחר שתייה של מיץ תפוזים ואילו אחרים סובלים מצרבת חמורה בעיקר לאחר אכילת בורקס. מיפוי של המזונות השונים יאפשר לסובלים מרפלוקס להרכיב יחד עם הדיאטנית הקלינית המטפלת בהם תפריט מותאם אישית.