דיאטת 5:2 – לאכול מה שרוצים, אבל לצום

vegetablesבדיאטה זו, ניתן לאכול מה שרוצים, חמישה ימים בשבוע, אך במשך יומיים מרעיבים את הגוף. זוהי דיאטה "במשרה חלקית" המאפשרת לאכול עוגת שוקולד ועדיין לרדת במשקל, ובגדול. מנהג הצומות ידוע כבר עשרות שנים, ובדיקות שבוצעו לחשיפת ההשפעות האפשריות של שיטה זו התחילו בשנת 1940.

יחד עם זאת, השחר של שנת 2013 הוביל את עולם התזונה להנהיג שיטה חדשה הכרוכה בצום לסירוגין ולהשגת פלא ההרזיה. שיטה זו נחטפה על ידי שוחרי הדיאטה הסובלים מעודף משקל, בזכות הידיעה שהם יכולים לאכול מה שהם רוצים במשך רוב ימות השבוע, ועדיין לרדת במשקל.

כי כשהעקרונות פשוטים, אפשר להתמיד

פשטות הדיאטה והעובדה שניתן לאכול פחות או יותר מה שרוצים במשך חמישה ימים בשבוע, הם נתוני המפתח לפופולריות שלה. הדיאטה ממליצה לצרוך מספר "רגיל" של קלוריות במשך חמישה ימים בשבוע, וביומיים הנותרים לאכול 25% בלבד מהקלוריות הרגילות, בכמות של חמש מאות קלוריות ליום לנשים, ושש מאות קלוריות לגברים.

אך ימי הצום אינם מתבצעים ברציפות, אלא משולבים בתוך ימי האכילה החופשית. לא קיימות הגבלות על סוגי המזונות אותם ניתן לאכול, ועקרונות הדיאטה קובעים שנשים יכולות להוריד חצי קילוגרם בשבוע וגברים מפחיתים בערך את אותה כמות ממשקלם, או מעט יותר.

ימי הצום לא מפחידים

דיאטת 5:2 קלה לביצוע, בהשוואה לדיאטות הכרוכות בהגבלת קלוריות מסורתית. רעיון הצום פשוט מקדם את הירידה במשקל, למרות חוויית הרעב העשויה להוות גורם מגביל לחלק מהאנשים.  במהלך ימי הצום עשויה להתעורר תחושת אובדן אנרגיה, ריכוז לקוי, כאבי ראש וסחרחורות.

לכן חשוב לשמור על לחות הגוף ולשתות מים ותה צמחים היות והתייבשות עשויה להיות הגורם לכאבי ראש ועייפות. יש לאכול ירקות וחלבון בימי הצום, עם מספר פחמימות, על מנת לסייע בשליטה על התיאבון.

בימים בהם מותר לאכול הכול, תזונאים ממליצים לבחור אפשרויות מזינות כגון פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבונים כגון עוף, דגים, בשר הודו ומאכלי חלב. חלק מהאנשים המבצעים את הדיאטה בוחרים להקל את עומס הצום ולקבוע אותו, למשל, לימי שני וחמישי, על מנת למנוע עייפות.

תכנון ארוחות בדיאטת 5:2

חלק מהאנשים מתקשים לבצע את ימי הצום, ולכן הם יכולים לבחור ארוחות מתאימות. בנוסף, אם הזמן קצר אך הרעב גדול, כדאי לתכנן מראש את ימי ספירת 500 הקלוריות על מנת שהצום יעבור בקלות ובנעימות.

מה אוכלים ביום הצום הראשון?

ארוחת בוקר: צלחת בינונית של דייסת שיבולת שועל עם חלב דל שומן – 79 קלוריות.

ארוחת ערב: סלט ירקות עם מעט גבינה לבנה רזה, לימון וללא שמן – 125 קלוריות

מנת שיבולת השועל מובילה לתחושת שובע הנמשכת מספר שעות, ועד לארוחת הערב ניתן לאכול מעט ירקות מבושלים כגון סלק או תרד, וכחטיף אפשר לאכול תפוח או אגס. הסלט בערב משביע ומספק.

ביום השני כבר מתרגלים לצום

ככה שאפשר ליהנות מהתפריט:

ארוחת בוקר: יוגורט עם מעט מאוד פירות יבשים – 145 קלוריות.

ארוחת צהריים: מרק ירקות ללא שמן וללא שקדי מרק – 150 קלוריות.

ארוחת ערב: סלט טונה עם כף מיונז קל – 253 קלוריות.

יתרונות משמעותיים למשקל ולבריאות

דיאטה זו מסייעת לאנשים לרדת במשקל, ולהתגונן מפני מחלות, כולל סרטן, סוכרת ואלצהיימר. אך היתרונות הבריאותיים של הדיאטה יתאפשרו רק אם במהלך הדיאטה לא תוגבר צריכת חומרים נוגדי חמצון הנמצאים במינונים גבוהים במזונות מעובדים.

מדענים סבורים שאם הגוף נחשף לסירוגין לרמות נמוכות של לחץ חמצוני, הוא יכול לבנות מענה טוב יותר להרזיה. הם מצאו שצום לסירוגין מוביל לירידה ברמות האינסולין, כלומר, הדיאטה פועלת גם כהשפעה נגד סוכרת.

טוב מכדי להיות אמיתי? אולי

הדיאטה נשמעת די טוב, ואפילו מדהים, עד שמגיעים לימי הצום ומבינים שכריך עוף ואבוקדו מכיל 469 קלוריות. מומחי תזונה טוענים שהדיאטה משפיעה באופן שלילי על נשים, מבחינת השפעה מזיקה על הפוריות, הגברת דימום בין תקופות המחזור החודשי, איחורים במחזור, כאבי ביוץ והעדר מחזור חודשי.

זה נראה מטורף, שכן נשים מבקשות לשמור על בריאותן כדי להביא ילדים לעולם ולשוב לגוף רזה. מומחי הריון ופוריות מזהירים שכל סוג של דיאטה קפדנית עלול לגרום לאישה לעייפות מוגברת, מה שמשפיע על הביוץ והפוריות.

דיאטות נוספות שזהות בבסיסן לדיאטה שנדונה במאמר: דיאטת 16:8, דיאטת צום השומן