דיאטת בשר

דיאטת בשרמומחים רפואיים מזהירים באופן קבוע מפני אכילה מוגברת של בשרים, הגורמים לסתימת עורקים, הגברת רמות הכולסטרול, התקף לב, ועצירות. הם קובעים כי זהו מזון ממנו יש להימנע כמו ממגפה, וכי תזונה צמחית היא גולת הכותרת של הבריאות.

מנגד, טוענים תומכי דיאטת הבשר, כי העולם טרם ייצר תרבות הניזונה על תזונה טבעונית בלבד שנמשכת מהילדות עד המוות, ולעומת זאת, קיימות דוגמאות רבות לאורך כל ההיסטוריה המתועדת, של אנשים ממגוון נרחב של רקעים תרבותיים, אתניים וגיאוגרפיים, שאכלו תזונה המבוססת בעיקר על בשר במשך עשרות שנים, גלגולי חיים ודורות, ולא סבלו מבעיות בריאות.

עקרונות דיאטת הבשר

יש להתחיל לשלב בשר בקר רזה לתזונה עם חילוף פשוט: במקום להשתמש בבשר בקר טחון רגיל להכנת קציצות, מומלץ לבשל בשר הודו או עוף. הנועזים יכולים לבחור את חלקי הבשר הרזים הקרובים לעצם, או לבקש מהקצב נתחים רזים במיוחד.

יש להקפיד לבדוק את מנות אחוזי השומן, בגרמים או בקלוריות, הנמצאים בנתחי הבשר הנבחרים, והמצוינים על התווית, שכן זנים מסוימים של בשר הודו טחון עשויים להכיל כמויות גבוהות יותר של שומן מבשר בקר טחון. חזה עוף ללא עור, וקציצות בשר הודו הן בחירות תזונתיות בריאות, ואפילו בשר אדום יכול להיות בריא אם משתמשים בחלקים הרזים שלו ואוכלים אותו במתינות.

אך אין זה משנה מהו המתכון הנבחר, יש לחתוך מנתחי הבשר את אזורי השומנים הגלויים לעיל לפני הבישול, גם אם הבשר רזה. כבישת הבשר לפני הבישול מסייעת לרכך אזורים קשים ומעניקה שפע של טעם, כלומר, אין צורך להוסיף רטבים במועד מאוחר יותר, ובכך לצרוך שומן וקלוריות מיותרים. תמיד מומלץ לצלות את הבשר, העופות והדגים במקום לטגנם.

ממצאי עולם המדע

מחקרים שבדקו את דיאטת הבשר, מעודדים את המגמה המבטיחה להגברת כמות החלבון בתזונה לשם הפחתה במשקל. בגיליון פברואר 2003 של כתב העת Journal of Nutrition, מדענים באוניברסיטת אילינוי דיווחו כי תזונה עתירת חלבון בינוני, מאפשרת ירידה בריאה במשקל ושומרת על מסת שרירים טובה יותר בהשוואה לדיאטות נמוכות בחלבונים.

יחד עם זאת, חשוב "לקרוא את האותיות הקטנות" בדיאטת הבשר. ומחקרים אחרים קובעים כי היא כרוכה בשליטה על צריכת קלוריות בכמות של בין 1,340 ל-1700 קלוריות ליום, בתזונה הכוללת שפע פירות, ירקות ודגנים מלאים, תוך שמירה על מקורות חלבון המגיעים מבשר בקר רזה, ומוצרי חלב רזים ודלים בשומן, ללא הגבלה על קבוצות המזון.

המסר אותו שולחים המדענים על בסיס המחקרים שבוצעו לאחרונה הוא שיש להבין את צרכי התזונה המיוחדים האישיים, על מנת שלא לאבד יותר מידי משקל בדיאטת בשר המפחיתה את הפחמימות, שכן פילוסופיית דיאטה בריאה צריכה להעניק למשתתפים את האפשרות למצוא את התאמת התזונה הנכונה לשמירה על הבריאות.

יתרונות אכילת בשר בקר רזה

בשר עתיר בחומרים מזינים חשובים כגון ויטמינים מקבוצת B המכילים ניאצין, תיאמין, ריבופלבין, ו-B6, המסייעים לחילוף חומרים, מסייעים ביצירת תאי דם אדומים וממלאים תפקיד חיוני במערכת העצבים. ברזל, המצוי בעיקר בבשר אדום, מסייע בשמירה על האנרגיה ונשיאת חמצן בגוף. מגנזיום חיוני לבניית עצמות, ואבץ חיוני למערכת החיסונית.

בנוסף, אכילת בשר בקר רזה, בשר עגל ועוף נחשבת לתכנית תזונה בריאה לירידה במשקל, כשהיא כוללת גם כמויות נדיבות של פירות וירקות טריים. כך שאין ספק שחלבון בריא לגוף, ומסייע אף להשלת קילוגרמים עודפים. אבל, וכמובן שיש "אבל", חשוב לאכול את הכמות הנכונה ואת הסוג הנכון של חלבון על מנת לקדם את הירידה במשקל לטווח הארוך ולהשיג את יעדי המשקל הרצויים.