דיאטת הקפה החדשה – האם קפה באמת מדכא תיאבון ושורף שומנים?

קפה, ככל הנראה המשקה המעורר הפופולרי בעולם, עומד במרכזה של דיאטה חדשה. אחרי שדיאטות צום באו והלכו, אחרי שרביםדיאטת הקפה החדשה התנסו בשמות כמו דיאטה קטוגנית או דיאטות מיצים, הייתכן שסוף סוף נמצאה הדרך שתצליח לחולל מהפך?


כיצד קפה משפיע על המטבוליזם בגוף?

על פי ההערכות, כ-70 עד 80 אחוז מהאנשים נוהגים לשתות קפה באופן קבוע. כלומר, ממש באופן יומיומי. התחושה המעוררת של המשקה גורמת לנו לצלוח את היום, עם יותר מרץ ואנרגיה. יתכן שהתחושה הזאת היא מה שגורמת לנו להניח שבזכות המשקה הפופולרי, חילוף החומרים בגופינו נעשה מואץ ואפקטיבי יותר.

חוקרים העריכו בעבר שאכן לקפה יש השפעה שכזאת. לדוגמה, עובדה היא כי לאחר צריכת הקפה רבים חשים תנועת מעיים עירה. ריצה לשירותים לאחר קפה של בוקר אכן מוכרת לרבים מאיתנו. האם להרגשה הזאת יש בסיס מדעי מוצק? עד כה, המדענים חלוקים בדעותיהם. הטענה שלקפה יש אפקט מרזה נשמעת מפי אנשי רפואה ודיאטנים. אך במקביל, ישנן ראויות לכך שצריכת קפה מוגברת דווקא עלולה לחבל בהורדה במשקל. לדוגמה, עלתה טענה שעודף קפאין מוריד את הרגישות להורמון האינסולין.

מנין הגיעה ההשראה לדיאטת הקפה?

דיאטת הקפה החדשה, יש להודות על האמת, לא מייחסת למשקה אפקט בלתי מוגבל. אף אחד לא טוען שמותר לאכול הכל ולרזות בגדול. במציאות, יש צורך להקפיד על שני דברים. מצד אחד שותים כמות רצויה של המשקה המעורר. מצד שני, אי אפשר להימנע מהקפדה על ספירת קלוריות ותפריט שתוכנן באופן מדוקדק.

איך הכול התחיל?

טענה שקפה מסוגל לשרוף שומנים ולזרז את חילוף החומרים איננה חדשה. טענות כאלה עלו כבר לפני שנים מספר, והוזכרו למשל בספר המשפיע שסקר את היתרונות של הדיאטה הים תיכונית. נטען, כי הקפאין מסוגל לעכב או להאט היווצרות תאי שומן. ההשראה לדיאטה הגיע בזכות סקירה של יוונים שחיו באחד האיים היותר מבודדים. התושבים עצמם סברו כי בריאותם האיתנה, מנהגם לשתות הרבה קפה ואריכות ימיהם קשורים זה בזה.

קפה In, סוכר Out

צריך לשים לב כי היצע סוגי הקפה כיום גדול מאי פעם. אך מה שחשוב זה אופן הכנת המשקה. ההמלצה הינה להתבסס על איכות, לא רק על כמות. חשוב להקפיד על קפה טרי טרי, פולים שנטחנו קרוב לצריכה ונקלו באופן מעודן. ולא פחות חשוב, את המשקה צריך לשתות "נטו" – בלי תוספים. לא סוכר, לא חלב, לא מלבין. וכמה צריך ללגום? לפחות 3 פעמים ביום.

מה מותר לאכול במסגרת דיאטת הקפה החדשה?

למרות שקפה נחשב מדכא תיאבון ושורף שומנים, אי אפשר לאכול כל מה שרוצים. יש להקפיד על תזונה עשירה בפירות וירקות, דגן מלא, יותר סיבים ופחות שמן. את הארוחות הקפואות יש להשאיר מחוץ לתפריט. שילוב של דגנים וירקות מומלץ מאוד וכמובן, אין מנוס מקיצוץ בכמות הקלוריות היומי. כמה אפשר? 1500 זה מספר הקסם. בקיצור, אוכלים אוכל ביתי, מבושל ולא מטוגן, טרי ולא מעובד. אין מניעה לאכול בשר, פחמימות במידה, סויה, מוצרי חלב.

הדיאטה ששמה את הקפה במרכז התפריט

הדיאטה ששמה את הקפה במרכז אכן נותנת לו כבוד. לא מוגדרת הגבלה על צריכת קפאין, אך כאן יש בעיה. למרות שהקפה מכיל אנטי אוקסידנטים, למרות שיש לו סגולות בריאותיות, בצריכה מוגזמת הוא עלול להשפיע על מצב הרוח, לגרום לכאבי ראש, להשפיע על איכות השינה. בצריכה מתונה, לפני הארוחות, הוא אכן מסייע לשמור על תחושת שובע ולכן – בהחלט יכול לתמוך בהורדה עקבית במשקל.