מופלטה – המלכה הבלתי מעורערת של המימונה!

מופלטה - המלכה הבלתי מעורערת של המימונה!מופלטה היא מאכל מתוק שמקורו בצפון אפריקה, הנאכל בעיקר במהלך חגיגות המימונה. המימונה הוא החג העממי הנחגג באסרו חג, במוצאי שביעי של פסח. לפי החוקרים בתחום המקור של החג הנהוג בעיקר במסורת של יהדות מרוקו, בתחילת המאה השמונה עשרה.

בתקופה ההיא נהגו להימנע מאכילה בבתי השכנים בשל ההבדלים שנגעו להלכות הכשרות במהלך הפסח. לפיכך, עם צאת החג, נהוג היה לפתוח לרווחה את דלתות הבתים ולסעוד איש אצל רעהו על מנת שניתן יהיה לראות כי ההימנעות לא נבעה בשל איבה אלא בשל חומרה.

במהלך המימונה רוב המאכלים המוגשים הם מאכלים מתוקים מאוד, שלא מכילים חומרי גלם שאינם כשרים לפסח. המופלטה נחשבת ליוצאת דופן שכן היא מכילה קמח ולפיכך נהוג להכין אותה דקות ספורות בלבד לפני ההגשה. שאר המאכלים הנאכלים במימונה מוכנים בעיקר מסוכר, אגוזים, שקדים, תמרים ובוטנים.

כיצד מכינים מופלטה?

המופלטה כאמור מיוצרת מבצק שאותו יש להכין במהירות במוצאי חג הפסח. התהליך שבו מכינים את המופלטה כרוך במתיחה של הבצק על גבי מגש ששומן היטב באמצעות ידיים משומנות למשעי. לאחר שהבצק נמתח מניחים אותו על מחבת מיוחדת להכנת מופלטות ולאחר שהבצק מטוגן משני צדדיו, מניחים בצק חדש תחתיו ובסופו של דבר יוצרים ערימה של מופלטות השומרות זו על חומה של זו.

המצרכים להכנת 40 מופלטות הם קילוגרם אחד של קמח, 30 גרם שמרים טריים, כף סוכר, כף מלח, 2.5 כוסות של מים פושרים ושתי כוסות שמן. את כל המרכיבים יש לערבל במיקסר עם וו גיטרה ולאחר מכן יש לתת לבצק לנוח כרבע שעה. בשלב הבא יש להכין מהבצק כדורים בגודל של כדורי פינג פונג ולתת לכדורים לנוח כרבע שעה נוספת.

את הכדורים יש להניח בקערה עם שמן ולאחר מכן יש להוציא מהקערה כדור אחד, לרדד אותו לקוטר של עשרים וחמישה ס"מ על משטח משומן היטב ולטגן אותו במחבת טפלון ששומנה קלות משני הצדדים (כל צד כעשרים שניות). בזמן שבו הכדור המרודד הראשון נמצא במחבת, יש לרדד את הכדור הבא אחריו וכאשר הכדור הראשון מסיים את הטיגון, יש להניח עליו את המופלטה השנייה, להפוך אותן וכך להמשיך עד אחרון הכדורים.

הערכים התזונתיים של מופלטה

מאחר והמופלטות הן מאכל שמכינים באופן ביתי ומאחר וישנו מגוון רחב של מתכונים המשמשים להכנת המופלטות, הרי שלא ניתן לספק ערכים מדויקים במיוחד. באופן ממוצע במאה גרם מופלטה ניתן למצוא כ- 428 קלוריות, שמונה גרם חלבון, שישים גרם פחמימות וקרוב לעשרים גרם שומן. לכך, יש להוסיף את הקלוריות ואת השומנים שנמצאים בחמאה ובדבש המוגשים לצד המופלטות.

בכלליות מדובר על מאכל בעל ריכוז קלורי גבוה מאוד. לפיכך, במידה ואתם מעוניינים לשמור על משקלכם, אל לכם להפריז בצריכת המופלטה.