איך לעבור את המימונה בשלום?

איך לעבור את המימונה בשלום?הימנעות מעלייה במשקל לאחר המימונה נשמעת ריאלית בערך כמו להגיד לילד בן חמש שהוא לא צריך להתחפש בפורים, אבל עדיין ניתן ליהנות מהמימונה, על שאר מטעמיה המתוקים, ולהישאר על המסלול הנכון של הדיאטה.

אנשים רבים מתפתים לאכילה מופרזת מהממתקים המטוגנים השוכבים בערימות של דבש, וכמובן שאי אפשר בלי המופלטה הטעימה, אך מצב זה רחוק מלהיות בלתי נמנע.

כדאי להבין שכל חגיגה, כולל חגיגה קולינרית, כולל חגיגה קולינרית מטורפת כמו שולחנות עמוסים במאפים עשירים ודברי מתיקה שאינם הגיוניים, יכולה להיות מהנה ומפנקת, מבלי צורך להתחמק מהאירוע, וגם מבלי להוסיף שעות מפרכות של אימונים נוספים בחדר הכושר. כמו תמיד, הכול מתחיל ונגמר בראש. כלומר בבחירות נבונות, בכמויות מתונות, ובטעימה לעומת סביאה וזלילה. במאמר זה נספק לך טיפים והמלצות שיעזרו לכם לעבור את המימונה בשלום!

להביא חלופות בריאות

למרות שהמארחת המרוקאית לא תאהב שאורחיה יביאו לעצמם מזון מהבית בחגיגת המימונה, זוהי התנהגות עדיפה על הניסיון להבין מה מכיל כל פריט מזון על שולחן החג, ובכל מקרה, שום תזונאית לא תצליח לפענח לעולם את הכמויות האמיתיות של הקלוריות הנמצאות בממתקי המימונה.

לכן, מומלץ להביא באופן אישי תוספת קטנה בריאה, כך שניתן יהיה לטעום מהמאכלים המפתים, אך לדעת שקיימת גם חלופה בריאה, ומומלץ להשתמש בה באמת ולא להחזיק אותה בתיק כדי לצאת חובה.

לעיסה איטית

אכילה איטית עשויה להיות לא קלה, במיוחד כשמתבוננים על שאר האורחים העטים על הצלחות העמוסות כל טוב, ובמיוחד כשהאפשרויות המתוקות הן כמעט אינסופיות והמגשים ממשיכים לזרום מהמטבח בשפע. אבל זה משתלם.

אכילה מהירה אינה מניחה לגוף לאותת על תחושת מלאות, ולכן מומלץ להאט את הקצב, ולקחת רגע על מנת להתענג על כל ביס של עוגייה מטוגנת היטב נוטפת דבש עם סוכריות נוצצות, או חטיף אגוזים מתובל בסוכר אפוי או מטוגן.

פשוט להגיד לא

למרות שסבתא עליזה ידועה בנטייתה לדחוף לאורחיה מנות נוספות ולעודד אותם לאכול פעמיים ושלוש פעמים מכל מטעמיה, ועם כל הכבוד למסורת, מותר להגיד לה, עם כל האהבה, "אני מלא", או "אני זקוק להפסקה".

בני משפחה וחברים נוטים לכבד הקפדה על שמירת משקל בריא ובסופו של דבר, לאחר מספר ניסיונות פיתוי נוספים, הם יניחו ויעברו לפטם את האורחים האחרים. כלל זה חל גם על העמידה האיתנה בפני הניסיונות של הדודה לצייד בקופסאות פלסטיק עמוסות ממתקים, "שיהיה למשך השבוע".

להיזהר מאלכוהול

מימונה אינה מאופיינת בדברי מתיקה עשירים בלבד, אלא גם בבקבוקי אלכוהול רבים הניצבים על השולחן. אלכוהול מוסיף קלוריות מיותרות לאירוע העמוס קלוריות, ואם זה לא מספיק, הוא משפיע על הפחתת העכבות סביב המאכלים המפתים כך שניתן להתחיל לאכול בחוסר אחריות.

לכן, מומלץ להימנע מהאלכוהול, במקום להגיד, תחת השפעתו "אה, מה כבר יקרה אם אקח עוד עוגייה אחת קטנה, או אפילו שתיים, או עשרים". במקום האלכוהול, מומלץ לשתות יותר מים, המקושרים היטב עם האצת תחושת השובע.

אפייה במקום טיגון

כדי לשמור על משקל בריא, מומלץ לבחור ממתקים אפויים במקום הממתקים השוכבים בשמן עמוק.

פירות במקום ערימות של דבש

מומלץ למלא את הצלחת עם יותר פירות מאשר דברי מתיקה. למרות שנדיר לראות תפוחים ואגסים על שולחן המימונה, עדיין הם קיימים ומומלץ להעדיף אותם כדי לספק את הצורך בדברי מתיקה.

לאכול לפני החגיגה

החמצת ארוחת בוקר או ארוחת צהריים כדי "לשמור את התיאבון", היא צעד שגוי כשמדובר בשמירה על המשקל. תמיד חשוב לאכול ארוחת בוקר טובה, וגם ארוחת צהריים בריאה ומזינה. ביום המימונה, מומלץ ששתי ארוחות אלו תהיינה בגודל סביר, עם שפע של חלבונים, שיסייעו למתן את הדחף לאכילה יתרה בשעות מאוחרות יותר.

ויכוח פנימי לגבי התוספות

בהנחה שהטעימות המבוקרות הצליחו, והאכילה האיטית השיגה את מטרתה, והצלחת עם המדגמים המוקפדים של דברי המתיקה נוקתה, כדאי לקחת אוויר ולחשוב בהיגיון אם באמת יש צורך במנה שנייה. במקרה שהתשובה חיובית, מומלץ להבין שזה הרגע להודות למארחים על הכנסת האורחים הנדיבה שלהם, ולהיפרד לשלום.

שימוש בצלחות קטנות יותר

העדה המרוקאית ידועה בהגשת הארוחות, כל הארוחות, וכל החגיגות, על מגשים וצלחות ענקיים, שרק גדלים באופן משמעותי לאורך השנים. כך שמומלץ לבחור את הצלחת הקטנה ביותר במקום לעמוד לפני המגש הענק. צלחות קטנות גורמות לתחושת מלאות עם פחות מזון המונח עליהן. המוח משייך שטח לבן גדול על הצלחת, כמויות קטנות יותר של מזון, ומאותת בהתאם על תחושת השובע.

חטיפי ירקות במקום חטיפים מתוקים

לפני המימונה, מומלץ לאכול צלחת ירקות טריים חתוכים, כדרך מוכרת מפני השמנת יתר. הם מלאים בסיבים ומסייעים לתחושת מלאות כך שבאירוע עצמו ניתן יהיה לאכול פחות.

ההשלכות הבריאותיות של תוספות הסוכר

עוגות ועוגיות המימונה, ושאר דברי המתיקה על שולחן החג, ככל שהם מפתים, הם עלולים אף להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם והשמנת יתר. לכן, מומלץ לטעום כמויות קטנות ביותר מהמאכלים המפתים ביותר, ולא להעמיס את הצלחת מכל הבא ליד.

לעיסת מסטיק

מסטיק ללא סוכר אינו מרסן בהכרח את התיאבון, אך הוא מקל על היכולת לשמור את הפה עסוק כשניצבים מול שולחן המימונה העמוס. מחקרים מוכיחים כי לעיסת מסטיק מפחיתה את התשוקה לחטיפים מתוקים ומלוחים, ומפחיתה את הרעב בין הארוחות.

הגדרת מטרות ריאליות

כשמדובר בחגיגת מימונה, קשה להגדיר מטרות מציאותיות, אבל עדיין חשוב להבין את מטרות הירידה במשקל ולנסות להישאר בטווח היעדים. כך שמטרה של "שתי עוגיות בלבד" אינה ריאלית כשמדובר במימונה, אבל מצד שני, תבונה, מתינות והיגיון מסייעים להימנעות מהגזמה ומזלילה חסרת אחריות.

וכמובן, חדר הכושר, או הפארק הקרוב נמצאים ממש מעבר לפינה, ותמיד ניתן להגביר את הפעילות הגופנית במקרה של חוסר עמידה בפיתויי החג.