למה כדאי לאכול צימוקים?

צלמה כדאי לאכול צימוקים?ימוקים הם ענבים מיובשים. מדובר במאכל עתיק המלווה את האנושות כבר אלפי שנים, כשלמעשה בתנ"ך הצימוקים מופיעים מספר פעמים כצידה לדרך או כמאכל הניתן במתנה.

הודות לתכולת הסוכר הגבוהה שבענבים, הצימוקים מתוקים מאוד אף הם.

את הצימוקים ניתן להכין מכל סוגי הענבים שישנם, כשמשאירים את הענבים בשמש מיד לאחר הבציר ומכסים אותם ברשת כדי למנוע פגיעה של חרקים ומכרסמים. לאחר מספר ימים אוספים את הצימוקים ושומרים אותם במשך החורף במקום יבש. כדי לקבל צימוקים בהירים, משרים את הצימוקים בגופרית דו חמצנית ומייבשים את הצימוקים בחום. הסוג של הצימוקים תלוי בסוג של הענבים מהם יוצרו.

ערכים תזונתיים של צימוקים (הערכים מצוינים עבור 100 גרם צימוקים)

  • 302 קלוריות, 3.39 גרם חלבונים, 79.52 גרם פחמימות, 0.46 גרם שומנים, 4 גרם סיבים תזונתיים, 14.95 גרם מים.
  • מינרלים – 12 מ"ג נתרן, 53 מ"ג סידן, 1.79 מ"ג ברזל, 35 מ"ג מגנזיום, 115 מ"ג זרחן, 0.32 מ"ג אבץ, 746 מ"ג אשלגן.
  • ויטמינים – 0.008 מ"ג ויטמין B1, 0.191 מ"ג ויטמין B2, 1.142 מ"ג ויטמין B3, 0.14 מ"ג ויטמין B5, 0.323 ויטמין B6, 3 מק"ג ויטמין B9 (סך הכול 1.807 מ"ג ויטמינים מקבוצה B), 3.2 מ"ג ויטמין C, 0.12 מ"ג ויטמין E, 3.5 מ"ג ויטמין K.

היתרונות הבריאותיים של צימוקים

לצימוקים ישנם מספר יתרונות הבאים לידי ביטוי בראש ובראשונה בתכולת הסיבים הגבוהה שלהם. הסיבים התזונתיים משפרים את פעילות מערכת העיכול, מגדילים את נפח הצואה ומסייעים בספיחת כולסטרול מן המזון. כמו כן, כפי שניתן לראות, מדובר בפירות יבשים המכילים כמות נמוכה ואף זניחה של שומנים ולפיכך מושלמים עבור הנוקטים בדיאטה דלת שומן.

מעבר לזה, הצימוקים מאופיינים בחיי מדף ארוכים במיוחד ולא דורשים אחסנה בקירור. אי לכך, הם מושלמים עבור מטיילים ונפלאים לצריכה כנשנוש בריא עבור סטודנטים או חיילים למשל. יחד עם זאת, הצימוקים עשירים מאוד בסוכרים ולכן חשוב שלא להפריז בצריכתם אם מעוניינים לשמור על המשקל. כמו כן הצימוקים עשירים מאוד באשלגן ולכן חולי כליות צריכים להמעיט בצריכתם, ככול שהתפקוד הכלייתי ירוד יותר (האשלגן עובר סינון בכליות ומופרש מהגוף בשתן).

שילוב צימוקים בתזונה היומיומית

כפי שציינו, ניתן לצרוך את הצימוקים כמו שהם כנשנוש קל או בתוספת יוגורט, אך בנוסף לכך ניתן להוסיף אותם לכל סלט פירות וכן לשלב אותן במגוון תבשילים לתוספת מתיקות, החל מתבשילי קדירה בשריים וכלה במנות עוף מתקתקות. בנוסף לכך ניתן להוסיף אותם למלית מתוקה למילוי בלינצ'ס למשל או לפזר אותם מעל פנקייקס.

מהצימוקים ניתן גם להכין ליקר אלכוהולי באופן הבא: שוטפים 200 גרם צימוקים ומניחים לייבוש במסננת, מחממים בסיר 150 גרם סוכר ב- 125 מ"ל מים עד שהסוכר נמס לחלוטין ולאחר מכן מכניסים את הצימוקים היבשים לצנצנת ומוזגים לתוכה את המים עם הסוכר המומס. מוסיפים 220 מ"ל וודקה איכותית וסוגרים היטב. את הצנצנת מניחים במקום חשוך ואחרי חודשיים נהנים מליקר צימוקים משובח. את השיכר ניתן לסנן דרך בד ייעודי לקבלת נוזל צלול, אך בהחלט ניתן גם להגיש אותו כמו שהוא בתוספת הצימוקים. מומלץ להגיש קר.