התרופות החדשות לטיפול בהשמנה

תרופות לירידה במשקלירידה במשקל היא משימה מורכבת, והקושי המשמעותי יותר הוא לשמור על המשקל הרצוי לאחר הירידה במשקל. אנשים שנכשלים בשמירה על משקל בריא לטווח הארוך, ושבים למשקל שבו היו לפני הירידה, מחפשים פתרונות תרופתיים.

מסיבה זו, תעשיית התרופות פועלת נמרצות לפיתוח תרופות שיסייעו בהפחתת משקל. כיום קיימות בשוק חמש תרופות שאושרו על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני FDA כיעילות ובטוחות לטיפול בהשמנה.

יש לציין שהתרופות אושרו לטיפול באנשים בעלי BMI מעל שלושים, או לאנשים בעלי BMI  מעל 27, הסובלים ממחלה נלווית. הם קיבלו תרופות שסייעו להם להשיל חמישה עד 15% ממשקלם, ושיפרו את התמודדותם עם מחלות הקשורות להשמנה: כגון סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, וטריגליצרידים גבוהים.

דור ראשון של טיפול תרופתי לירידה במשקל

Orlistat היא התרופה הוותיקה ביותר ונמצאת בשימוש כבר משנת 1999. היא פועלת באמצעות שיבוש ספיגת השומנים במעי. מחקרים הראו שתרופה זו, בשילוב עם גישת טיפול קוגניטיבי התנהגותי, סייעו למטופלים לרדת עשרה קילוגרמים בממוצע ובחלקם האטו או מנעו את התפתחות מחלת הסוכרת.

יש לציין, שבאותו מחקר השתתפה קבוצה שקיבלה ייעוץ התנהגותי בלבד וירדה סביב חמישה קילוגרמים, מה שמלמד על יעילותה האמיתית של התרופה. רוב תופעות הלוואי של התרופה מתרכזות במערכת העיכול ויכולות להתבטא כשלשולים, גזים או פגיעה בספיגה של ויטמינים ומינרלים.

תרופות חדשות לירידה במשקל

מאז 2012 ה-FDA אישר ארבע תרופות חדשות. בניגוד ל Orlistat הוותיקה שפועלת במערכת העיכול על ספיגת שומנים התרופות החדשות משפיעות יותר על המוח וגורמות להורדת התיאבון והגברת השובע. זהו חידוש מעניין מאוד בגלל שידוע לפי מחקרים שככל שיורדים במשקל, התיאבון עולה. חשוב לדעת שיש לתרופות הללו מספר התוויות נגד בהן אסור לרשום אותן ועל כן חובה להתייעץ עם רופא לפני נטילתן.

Qsymia היא תרופה המכילה שילוב של שתי תרופות ותיקות לטיפול במצבים אחרים: phentermine ו-topiramate שידוע שכל אחת מהן מביאה לירידה מתונה במשקל אך התגלה שהשילוב דווקא יעיל מאוד. במחקר SEQUEL מטופלים שטופלו עם Qsymia הצליחו להשיל עשרה אחוזים ממשקל גופם, וחלקם אף לא היו צריכים יותר טיפול תרופתי למצבים הבריאותיים.

עצירת תסמיני מחלת סוכרת

אצל 76% ממשתתפי המחקר, התפתחות מחלת הסוכרת נעצרה במהלך המחקר. יש לציין שנערכו מחקרים עם התרופה בקבוצות חולים עם השמנה חמורה במיוחד ושם הייתה יעילה אף יותר. תופעות הלוואי לרוב חולפות אחר זמן קצר וכוללות תחושת נימול, יובש בפה, סחרחרות, עצירות ונדודי שינה.

Belviq פותחה במיוחד על מנת שתעבוד רק על החלקים במוח שאחראים על התיאבון. בממוצע היא סייעה למטופלים להשיל שמונה אחוזים ממשקל גופם לאחר שנה מצריכת התרופה. בנוסף, נמצא שיפור גם במחלות הנלוות. תופעות הלוואי כללו כאבי ראש, סחרחרות, בחילה, עייפות ויובש בפה.

התרופה Contrave לירידה במשקל

גם תרופה זו מורכבת משתי תרופות: Bupropion ו-Naltrexone. לחוד הן משמשות לגמילה מעישון ואופיואידים בהתאמה, אך השילוב שלהן נמצא כיעיל בירידה במשקל.  המטופלים מדווחים שיש להם פחות תיאבון ובמיוחד פחות פרצי תאווה (cravings).

בשילוב עם ייעוץ תזונתי והתנהגותי הן סייעו למטופלים להשיל 12% ממשקלם, ולשפר את איזון הסוכרת ולחצי הדם. בקבוצה שקיבלה ייעוץ בלבד הייתה ירידה של שבעה אחוזים במשקל הגוף, ואיזון פחות טוב של המחלות הנלוות. תופעות הלוואי לרוב חולפות תוך מספר ימים עד שבועות וכוללת בחילות, עצירות, שלשולים וכאבי ראש.

התרופה Saxenda לירידה במשקל

זוהי התרופה הצעירה ביותר, שאושרה לשימוש במחלת הסוכרת בשנת 2010, ונקבעה במינון גבוה יותר לטיפול במחלת ההשמנה, בסוף שנת 2014. היא ניתנת בזריקה עם מחט דקה, והובילה לירידה ממוצעת של תשעה אחוזים במשקל, כשרוב המטופלים הצליחו לשמור עליה לאורך שלוש שנים.

71% ממטופלים שהוגדרו כסובלים מ"טרום סכרת" וקיבלו את התרופה שיפרו את איזון הסוכר עד כדי כך שהפסיקו להיות מוגדרים כך בתום שנה של טיפול. לאחר מעקב של שלוש שנים, הקבוצה שקיבלה את התרופה נמצאה עם הפחתת הסיכויים בשיעור של שמונים אחוזים לפתח סוכרת, לעומת הקבוצה שקיבלה תרופת דמה. תופעות הלוואי מתרכזות בעיקר במערכת העיכול ובחילות.