איך הגפילטע פיש עוזר בשמירה על הגזרה?

איך הגפילטע פיש עוזר בשמירה על הגזרה?גפילטע פיש (צורת הכתיבה המדויקת ביידיש היא למעשה געפילטע פיש) היא קציצת דג טחון, כשבדרך כלל מדובר בקרפיון. מדובר על מנה מסורתית הנפוצה במיוחד בקרב יהודים אשכנזים שמוצאם ממזרח אירופה.

הגפילטע פיש היא מנה הנאכלת בעיקר בימים טובים ובשבת בדגש על ערב פסח וראש השנה. עם זאת, יש שנוהגים לאכל את המנה במשך כל ימות השנה.

טעמה של קציצת הדג המפורסמת יכול להיות במקרים מסוימים מתקתק לפי הנהוג במטבחים של יהדות פולין, רוסיה ואוקראינה או מעט פיקנטי ובעל טעם מתובל יותר לפי מנהג יהדות ליטא, הונגריה וגרמניה. כמו כן נהוג להגיש את הגפילטע פיש בצירוף תפוחי אדמה, ציר דגים, גזר מבושל ויין לבן.

מה הם הערכים התזונתיים של גפילטע פיש?

מאחר ומדובר במנה שנהוג להכין באופן ביתי, הרי שהערכים התזונתיים של הגפילטע פיש משתנים בהתאם לטכניקת ההכנה ובהתאם לכמויות של חומרי הגלם השונים. בהתאם לכך, הערכים שנציין להלן הינם ערכים ממוצעים וייתכן כי הערכים הריאליים שונים במקצת. להלן הערכים התזונתיים במאה גרם גפילטע פיש בטעם מתקתק:

  • 84 קלוריות, 9.07 גרם חלבון, 7.41 גרם פחמימות, 1.73 גרם שומן ו- 80.35 גרם מים.
  • ויטמינים – ויטמין B1 כ- 0.065 מ"ג (תיאמין)כ- 0.059 מ"ג ויטמין B2 (ריבופלבין) כ- 1 מ"ג ויטמין B3 (ניאצין), 3 מק"ג ויטמין B9 (חומצה פולית) כ- 0.2 מ"ג ,ויטמין B5  כ- 0.08 מ"ג ויטמין B6 כ-  0.84 מק"ג, ויטמין B12 כ- 0.8 מ"ג ויטמין C ו-  ויטמין A כ-27 מק"ג
  • מינרלים – 524 מ"ג נתרן, 23 מ"ג סידן, 2.48 מ"ג ברזל, 9 מ"ג מגנזיום, 73 מ"ג זרחן, 0.82 מ"ג אבץ ו- 91 מ"ג אשלגן.

היתרונות של גפילטע פיש לדיאטה

אחד מהיתרונות הברורים העומדים לצדה של קציצת הדגים המפורסמת בא לידי ביטוי בכך שמדובר על מנה דלת שומן. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלא נהוג לטגן את הקציצה אלא לבשל אותה במים. לפיכך בתהליך ההכנה שלה נעשה שימוש מינימאלי בשמן או בשומן. יש לציין גם כן כי דג הקרפיון, המשמש להכנת הגפילטע פיש באופן מסורתי הוא דג דל שומן ובנוסף לכך מדובר על דג שדל בשומן רווי (פחות משני גרם שומן רווי למאה גרם דג).

היתרונות הבריאותיים של הגפילטע פיש

מאחר והקרפיון הוא דג בריכות הגדל בישראל, הרי שהוא דל מאוד בנתרן. במאה גרם של דג קרפיון ניתן למצוא 34 מ"ג נתרן בלבד. כמובן שבמנה עצמה ניתן למצוא כמות גבוהה יותר של נתרן, אך אין זה מן ההכרח. במידה ואתם מכינים את הקציצה בעצמכם, באפשרותכם לעשות שימוש במעט מאוד מלח אך בכל מקרה נקודת הפתיחה של הדג מבחינת תכולת הנתרן, מצוינת. הקרפיון גם עשיר יחסית בברזל בהשוואה לדגים אחרים והדבר נכון גם בנוגע לתכולת הוויטמין B12  שבו.