יתרונות הלואיזה לתפריט הדיאטה

יתרונות הלואיזה לתפריט הדיאטהלואיזה היא צמח ממשפחת הורבניים הכולל כשלושים וחמישה מינים שונים. המין המוכר ביותר הוא לואיזה לימונית שמשמשת בישראל בעיקר להכנת חליטה.

במדינות רבות נהוג להשתמש בעלים גם כדי להכין מנות בשר, גלידות, תרכיזים, רטבים ועוד.

המקור של הלואיזה הלימונית הוא בדרום אמריקה. בטבע הצמח יכול להתנשא לגובה של מטר ועשרים עד מטר ושמונים סנטימטר אך ניתן לגדל אותו גם באדניות בדירות פרטיות.

הניחוח הלימוני של הלואיזה הלימונית נשאר על העלים זמן רב גם לאחר הייבוש שלהם ולפיכך ניתן לאחסן את העלים לתקופה ארוכה מבלי לחשוש מירידה בריח. לאורך ההיסטוריה יוחסו ללואיזה סגולות בריאותיות רבות. בעיקר נחשבה הלואיזה הלימונית כבעלת יכולת לטפל בבעיות שונות של מערכת העיכול, כבעלת יכולת הרגעה, כבעלת יכולת לטפל בבעיות שינה ועוד.

לואיזה למניעת סרטן

לפני כעשור, פורסם מחקר מהפכני שגילה כי החומר שמעניק ללואיזה את הריח המיוחד שלה מסוגל להביא להרג של תאים סרטניים במבחנה מבלי לפגוע בתאים בריאים. את המחקר ביצעה קבוצה של חוקרים באוניברסיטת בן גוריון. לפי הממצאים, כאשר השרו במבחנה תאים סרטניים בחליטה של לואיזה בכמות המספיקה להכנת כוס תה אחת, הריכוז של הצמח הספיק כדי לגרום לתאים להתאבד במנגנון מיוחד שנקרא בשפה המקצועית אפופטוזיס או "מוות תאי מתוכנן".

החומר המעניק ללואיזה את הריח המיוחד שלה נקרא ציטראל. בכל תא קיים מנגנון של מוות תאי אך כאשר המנגנון מפסיק לעבוד, מתרחשת חלוקה לא מבוקרת ועלול להיווצר גידול. חשוב לציין כי הממצאים עדיין מחקריים בלבד ולא ברור האם האפקט המעניין הזה מתרחש גם בתאי הגוף. לאור זאת, הנושא נמצא עדיין במחקר.

צריכה של לואיזה

מאחר והעלים של הלואיזה בעלי ארומה משכרת ועוצמתית מאוד, הרי שאין צורך לעשות שימוש ביותר מחמישה או שישה עלים כדי לרענן כל סלט ירקות פשוט ולהוסיף לו ארומה וטעם. כמו כן ניתן להוסיף כמה עלים טריים קצוצים של לואיזה לכל סלט פירות וכמובן שמומלץ גם להוסיף כמה עלי לואיזה טריים לכל שייק בריאות. את העליים הטריים או המיובשים ניתן לחלוט להכנת כוס תה נהדרת או להוסיף לסוגים שונים של תה בדגש על תה ירוק או חליטת נענע.

הערכים התזונתיים של הלואיזה

מאחר ונהוג לצרוך רק את חליטת הלואיזה, הרי שאין לסוגי התה השונים ערכים תזונתיים כלל למעט כמות נמוכה ביותר של פחמימות, נתרן וחלבון. כך למשל במאה גרם תה מסוג ניחוח גליל לימוני/לואיזה ניתן למצוא 0.01 גרם חלבון, 0.02 גרם פחמימות ו- 1.4 גרם נתרן. לעומת זאת במשקאות המשווקים בבקבוקים המכילים לואיזה, לרוב ניתן למצוא לא מעט קלוריות הודות לתוספת הסוכר. כך למשל במאה מ"ל חליטת צמחים – לואיזה ולימונית מתוצרת פריגת ניתן למצוא כ- 28 קלוריות ושבעה גרם פחמימות.