מה התפריט של דיאטת תפוחים?

מה התפריט של דיאטת תפוחים?תזונאים ממליצים על אכילת תפוח אחד ביום, בשל ריכוז הוויטמינים הגבוה שהוא מכיל. לא כל שכן, כשמדובר באכילת תפוחים רבים בתקופת זמן קצרה. חלק מהרופאים מאמינים כי דיאטת תפוחים מנקה את הגוף באמצעות שטיפת הרעלים ומעניקה למערכת העיכול הזדמנות להפוגה.

דיאטה זו אינה מתאימה לאנשים עם בעיות סוכר בדם ומצבים כגון סוכרת, כליות, לב, מחלת כבד או נשים הרות.

דיאטה התפוחים נוצרה בתחילת המאה העשרים על ידי רופא שוויצרי בשם מקס בירצ'ר, שגילה את כוח הריפוי הגלום בירקות ופירות טריים. הוא נודע בעיקר בזכות פיתוח ארוחת הבוקר המכילה דגנים ותפוח הנקראת מוזלי. הוא יעץ למטופלים רבים שלו לטהר ולהמריץ את גופם באמצעות דיאטת תפוחים הנמשכת שלושה ימים.

מאפיינים תזונתיים

תפוח מכיל רכיבים תזונתיים חיוניים רבים. תפוח אחד מכיל 81 קלוריות בלבד, אך הוא מכיל שפע סיבים מסיסים ופקטין, ומסייע במניעת הצטברות רובד בכלי הדם. הוא מנקה במהירות פסולת ממערכת העיכול ונחשב לעשיר בסידן, ברזל, זרחן, אשלגן, ויטמין B קומפלקס, וויטמיני A ו-C. שלא בדומה לדיאטות אחרות הכרוכות בהפחתת סוכרים, תכולת הסוכר בתפוחים מספקת את תחושת הרעב.

תומכי הדיאטה טוענים כי התפוחים מעניקים תחושת שובע ומונעים את הצורך בנשנוש חטיפים. בנוסף, הם סבורים כי הסיבים הנמצאים בתפוחים מגבירים את קצב הירידה במשקל.

יחד עם זאת, מאמר שפורסם באוגוסט 2010 באתר האינטרנט של אוניברסיטת קולומביה מציין כי לא קיימת סבירות להנחה לפיה תפוחים משפיעים על השומן, וכי הירידה במשקל נובעת בעיקר מהפחתת משקל המים בגוף.

מהלך דיאטת תפוחים

במשך שלושה ימים יש לאכול רק תפוחים, וכדי להכין את הגוף לתהליך הטיהור, מומלץ להתכונן לדיאטה כבר שבוע לפני, באמצעות הפחתת הפחמימות, התה, הקפה, האלכוהול והמשקאות הממותקים. יש להפחית את גודל הארוחות ולאכול סלט ירקות בערב.

במהלך הדיאטה, המזון העיקרי כולל תפוחים טריים עם הקליפה, בכמויות בלתי מוגבלות, ומכל הסוגים. ניתן להוסיף קינמון או ג'ינג'ר לשיפור מהטעם, ולשתות מים ותה צמחים בלבד.

בזמן הדיאטה עשויים להתרחש תופעות לוואי כגון עייפות, כאבי שרירים, כאבי ראש, נפיחות בבטן, גזים, עצירות ובעיות בתפקוד המעיים, אך תסמינים אלו חולפים לאחר הדיאטה, ויש לשוב לאכילת תזונה רגילה בהדרגה, עם קערת פירות מעורבים, מרק ירקות או ירקות מאודים.

תפריט דוגמא לדיאטת תפוחים

מומלץ להשלים את החוסרים התזונתיים באמצעות נטילת מינרלים וויטמינים ולהקפיד על פעילות גופנית יומית של חצי שעה לפחות.

ארוחת בוקר – שני תפוחים ותה צמחים.

חטיף בוקר – תפוח אחד.

ארוחת צהריים – שלושה תפוחים ותה צמחים.

חטיף אחר הצהריים – תפוח אחד.

ארוחת ערב – שני תפוחים ותה צמחים.

דיאטה זו שייכת לקטגוריות דיאטות הבזק, שמטרתה להוביל לירידה משמעותית במשקל בתוך מספר ימים. יש להבין כי זוהי אינה דיאטה מומלצת בשל מספר הקלוריות הנמוך ביותר שלה. בשל החוסרים החמורים ברכיבים התזונתיים, הגוף מפתח מנגנוני הגנה המאטים את קצב חילוף החומרים על מנת לשמור על רמות אנרגיה תקינות, וכתוצאה מכך, ולמרות צריכת הקלוריות הנמוכה, לא תחול הפחתה משמעותית במשקל.

מתכון לעוגת תפוחים בריאה וטעימה>>>